м. Івано-франківськ

(0342)-740-640

(098) 0-740-640

(099) 0-740-640

м. Львів

(032) 25-39-749

(094) 99-41-749

Ліки, що дозволять зупинити канцерогенний вірус

9 з 10 дорослих у всьому світі є носієм вірусу Епштейна-Барр, який викликає розвиток пухлин у невеликої частки своїх господарів. Тепер, нове дослідження запропонувало використовувати рапаміцин (rapamycin) для контролю вірусу.

Дослідження було опубліковане у виданні Proceedings of the National Academy of Sciences.

Вірус поширюється через потрапляння до клітин та перепрограмуванню їх машинерії для створення копій самого себе. Для того, щоб задовольнити потреби вірусу, клітина-господар, яка швидко ділиться, може навіть переробляти свої власні структури для отримання будівельних блоків, таких як амінокислот, жирів та нуклеотидів.

Вірус Епштейна-Барр проводить всі ці операції на В клітинах – одному з типів лімфоцитів імунної системи. Проте дослідники помітили, що коли будівельні матеріали в клітині закінчуються, клітина переходить в заповільнений стан, який вчені називають «клітинне старіння».

Коли клітина знаходиться в стані старіння, вона перестає ділитись, що так само сповільнює інфекцію вірусу Епштейна-Барр.

Коли клітина знаходиться в стані старіння, вона перестає ділитись, що так само сповільнює інфекцію вірусу Епштейна-Барр.

Вірус здатен викликати розвиток лімфоми та інших типів раку зазвичай у людей з послабленою імунною системою, для прикладу, якщо вони отримують лікування, яке послаблює імунну систему, що може бути зроблено після трансплантації органу.

Рапаміцин здатен вмикати та вимикати режим старіння в інфікованих клітинах

Науковці кажуть, що у більшості випадків імунна система зупиняє вірус Епштейна-Барр ще на ранніх етапах розвитку інфекції; проте дослідникам стало цікаво, чи можна зробити це саме іншим способом – через нещодавно відкритий стан старіння.

За допомогою нових технологій, які дозволили пересвідчитись, в якому стані перебуває кожна клітина, команда змогла побачити відмінності між клітинами, в яких була різна активність вірусних генів.

Дослідники довідались, що вірус Епштейна-Барр здатен змушувати клітину шукати інший ресурс енергії для постійного ділення, через що клітина починає перетравлювати сама себе й збільшувати кількість будівельних блоків у собі.

Це означає, що інфіковані В клітини були не в змозі перейти до стану старіння. Можливо, був спосіб змусити їх це зробити, і команда розпочала пошуки такого тригера. Так команді вдалось зробити клітини чутливими до нестачі будівельних матеріалів, завдяки рапаміцину.

Дослідники виявили, що, використовуючи рапаміцин, вони можуть вмикати та вимикати режим старіння у інфікованих вірусом Епштейна-Барр клітинах.

Рапаміцин має інші цікаві властивості. Для прикладу, у 2012 році було повідомлено про дослідження, у якому був помічений зв’язок між вживанням рапаміцину та розвитком симптомів діабету. Їхні експерименти на мишах показали, що медикамент призводив до значного послаблення інсулінового сигналінгу, що було спричинено білком YY1.

Напишіть відповідь або коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *МЕНЮ
Сховати