
Вірус папіломи людини (ВПЛ або Human papillomavirus — HPV) —ДНК-вмісний вірус, що має здатність розмножуватись в людському організмі, викликати утворення бородавок та папілом, а також може бути причиною раку.
Основний шлях передачі — статевий, однак, можливе зараження і при тісному контакті шкіри з інфікованою поверхнею слизової оболонки чи шкірного покриву, в яких і розмножується вірус. На сьогодні відомо близько 170 типів вірусу, кожен з яких має свій порядковий номер. Більша частина з них низькоонкогенні, вони можуть викликати утворення бородавок, папілом, кондилом, але є і високоонкогенні, які відіграють провідну роль у виникненні раку шийки матки.
Найбільш агресивними для людини є 16, 18, 31, 33, 48, 52, 58 типи, а в розвитку шийки матки найбільше значення мають саме 16 і 18 типи.
У зв’язку з такими особливостями існування і розвитку ВПЛ є важливою роль скринінгових профілактичних оглядів. Завдяки таким скринінгам в розвинених країнах захворюваність на РШМ вдалось знизити на 40-60% за 10 років. Суть огляду полягає у заборі матеріалу для цитологічного дослідження з шийки матки, а також виявлення носійства ВПЛ.
Сучасні лабораторні дослідження за допомогою методу ПЛР дають змогу виявити ДНК вірусу, визначити його тип і кількість. Отримані дані дають змогу вибрати лікарю подальшу тактику спостереження чи лікування.
Слід зазначити, що існує вакцина проти ВПЛ, яка найбільш ефективна для профілактики в неінфікованих осіб, а тому широко використовується для вакцинування підлітків. Проте перед вакцинацією потрібно проконсультуватися в свого сімейного лікаря та здати аналіз на папіломавірус.
Детальнішу інформацію можна отримати за тел.: (098) 0 740 640, (099) 0 740 640