Регенерація кришталика ока з власних стовбурових клітин


Регенерація кришталика ока з власних стовбурових клітин

Нове дослідження описує новітній спосіб лікування катаракти – успішно протестований на тваринах та на невеликій кількості пацієнтів – після видалення помутнілого кришталика, в оці розвивається новий, з власних стовбурових клітин.

Дослідники описали свій новітній метод регенеративної медицини у виданні Nature.

Новий спосіб лікування катаракти був випробуваний на 12 новонароджених, які мали катаракту. Як результат: значно зменшена кількість хірургічних ускладнень в порівнянні з теперішніми методами лікування. Зір покращився у всіх пацієнтів.

Один з дослідників так прокоментував цю роботу:

«Ми віримо в те, що наш новий підхід зрушить з місця сучасну парадигму хірургічного лікування катаракти та запропонує пацієнтам безпечніший та кращий вибір у майбутньому.»

Вроджене повне або ж часткове помутніння кришталика є доволі рідкісним захворюванням, проте є істотною причиною сліпоти у дітей. За приблизними оцінками воно вражає 3 з 10,000 дітей, проте ця частота варіює у різних частинах світу.

Помутнілий кришталик не дає змоги світлу потрапити на сітківку, що в результаті значно погіршує зір. Сучасні методи лікування є доволі складними та можуть проходити з ускладненнями у молодих пацієнтів. У більшості випадків дітям доводиться носити окуляри після операції.

Метод використовує стовбурові клітини для вирощення кришталиків в оці

У новому дослідженні команда використала здатність стовбурових клітин формувати нову тканину. Вони не використали більш поширений спосіб – коли стовбурові клітини беруться у пацієнта, у лабораторії вирощується необхідна структура і потім повертається до пацієнта. Адже цей метод також збільшує ймовірність занесення інфекції, а також можливості розвитку імунного відторгнення.

Замість цього дослідники поступово змусили стовбурові клітини в оці пацієнта утворити нові кришталики. Так звані ендогенні стовбурові клітини, які вже природно знаходяться у потрібному місці та готові регенерувати нову тканину у випадку пошкодження чи іншої проблеми.

У випадку з людським оком, ендогенні стовбурові клітини – епітеліальні стовбурові клітини кришталика – утворюють клітини кришталика протягом всього життя, проте їхня ефективність з віком спадає.

Сучасні підходи залучають вилучення стовбурових клітин разом з несправним кришталиком – незважаючи на те, що якась частина клітин залишається і може утворювати клітини кришталика, такий ріст буде непорядковий та випадковий у дітей, що не дозволить повернути ефективний зір.

Підхід, який був запропонований дослідниками має дві ключові відмінності в порівнянні зі звичайною терапією: він залишає капсулу кришталика непошкодженою, що стимулює ріст нового кришталика. Капсула кришталика є тонкою мембраною, яка допомагає кришталику набути необхідної форми та виконувати свою функцію.

Регенеративна сила організму

Дослідники протестували цей метод на кроликах та макаках, і виявили, що стовбурові клітини, які залишились в оці, були здатні відновити функціональний кришталик.

Дослідники провели декілька дослідів з участю людей віком до 2 років. 12 немовлят були вилікувані за новою методикою, в той час як інші 25 дітей отримали стандартне лікування катаракти.

Порівнюючи дві групи дітей, можна сказати, що пацієнти, яких лікували новим способом, мали менше ускладнень, а загоювання проходило швидше. Після 3 місяців у всіх прооперованих очах утворились нові кришталики, вигнуті з обох боків.

У дітей, яких лікували стандартним шляхом, була зафіксована вища частота післяопераційних запалень, розвивався підвищений тиск в оці та посилювалось помутніння кришталика.