
Він є хорошим знеболювальним засобом, часто його пов’язують зі зменшенням ризику розвитку деяких захворювань, в тому числі серцеві напади, інсульт та рак. Проте чи є дійсно аспірин чудо ліками, як його звикли називати лікарі.
Раніше цього ж місяця, оголосили про те, що науковці з Об’єднаного Королівства розпочнуть найбільше на даний час дослідження впливу аспірину – буде досліджено ефективність цього лікарського препарату щодо запобігання повторного розвитку раку, на основі даних отриманих від 11,000 пацієнтів.
Оголошення цієї події викликало чимало захоплення у медичному світі. Деякі експерти кажуть, що дане дослідження є дуже вагомим, адже у випадку підтвердження ефективності аспірину, людство отримає недорогу стратегію для покращення виживання пацієнтів з онкологічними захворюваннями.
Рак – це тільки одне захворювання із довгого списку тих, які аспірин може допомогти подолати. Проте разом з позитивними ефектами, часто приходить група факторів ризику, на які, як вважають медики, часто не звертають уваги.
Через те, що люди тривалий час вважали цей лікарський засіб безпечним, вони приймають його за буд-якої нагоди, незважаючи на те, що він більш небезпечний чим інші лікарські засоби, через які люди переймаються, наприклад статин.
У цій короткій статті ми спробуємо придивитись поближче на потенційну користь від вживання аспірину, так само як шкоду, яку він здатен спричинити.
Аспірин – один з найбільш часто вживаних лікарський препаратів по всьому світі.
Аспірин – це медикамент, що був розроблений німецьким фармацевтом Феліксом Гофманом, з фармацевтичної компанії Bayer, у 1897 році.
Гофман створив аспірин завдяки розробці процесу синтезу ацетилсаліцилової кислоти – синтетичного похідного компоненту, що має назву саліцин, що часто зустрічається у рослинах.
Ранні клінічні випробування аспірину показали, що він був ефективний засобом для лікування болю, гарячки та запалення. Раніше вважали, що аспірин завдячує цим ефектам, завдяки продукції так званих простагландинів. Зазвичай його використовують зняття легкого головного болю, болю у м’язах та звичайній застуді, так само як і при набряках, які характерні при артриті.
Ближче до сьогодення, дослідники дізнались, що аспірин також може бути ефективним розріджувачем крові, що запобігає утворенню згустків крові в артеріях, завдяки блокуванню виділення простагландину, який називається тромбоксан, що відіграє ключову роль у згортанні крові.
Тому деякі дослідження показують, що щоденне вживання аспірину може знизити рихик серцевого нападу та інсульту. Через це, його часто рекомендують вживати людям з високим ризиком розвитку цих захворювань.
Можливі ризики вживання аспірину.
Проте як і з будь-яким іншим медикаментом, є група побічних ефектів, що виникають при тривалому вживанні аспірину.
Одним з найбільш важчих побічних ефектів від частого вживання аспірину є кишково-шлункові кровотечі, що можуть підняти ризик розвитку шлункових виразок. У пацієнтів, які вже мали таку проблему, аспірин може викликати подальші кровотечі та цілком може створити загрозу для життя.
Аспірин також може взаємодіяти з іншими лікарськими засобами та підвищувати ризик внутрішніх кровотеч, в першу чергу з ліками, які запобігають згортанню крові.
Деякі люди мають алергію на аспірин, проте найбільше ризикують пацієнти з астмою. Алергічна реакція може викликати набряк губ, роту чи горла, що значно ускладнить дихання та викличе висип на шкірі.
Попередні дослідження також пов’язували вживання аспірину з синдромом Рея – рідкісним захворюванням, що спричиняє набряки головного мозку та печінки, найбільш характерних для дітей та підлітків.
Незважаючи на потенційні загрози здоров’ю, аспірин став найбільш широко вживаним лікарським засобом по всьому світі. Більше 100 мільйонів стандартних таблеток аспірину виготовляється щорічно.
Проте люди не використовують аспірин просто для втамування головного болю, чи подолання застуди. Здається, популярність щодо вживання аспірину, як профілактичного засобу для попередження розвитку захворювань, зростає.