fbpx

Насичені жири можуть не збільшувати ризик серцевих захворювань


Насичені жири можуть не збільшувати ризик серцевих захворювань

Якщо вас зараз мучає совість через надмірне споживання їжі на свята, дослідники з University of Bergen мають хороші новини для вас. Надмірне споживання насичених жирів, таких як вершки та масло, може не бути настільки поганим для вашого серця, як це вважалось перед цим.

Після норвезького дієтологічного дослідження, результати якого були опубліковані у виданні American Journal of Clinical Nutrition, дієтологічна теорія стосовно того, що насичені жири шкідливі для більшості людей, була розвіяна. Дана теорія домінувала у медичній літературі більше 50 років.

Поради щодо обмеження споживання насичених жирів для підтримки здорової ваги тіла та зменшення ризику хронічних захворювань домінувала у медичних рекомендаціях десятки років. Проте нещодавно науковці та медичні організації висловили протилежні думки щодо небезпеки насичених жирів.

Американська Асоціація Серця погоджується з офіційними рекомендаціями та наголошує на тому, що споживання насичених жирів може призвести до підвищенню рівня «поганого» холестерину у крові, що може збільшити ризик серцевих захворювань.

Академія Харчування та Дієтики навпаки рекомендує не надавати важливості споживанню насичених жирів стосовно розвитку серцевих захворювань, адже не існує достатньої кількості доказів, що поєднували б ці два поняття.

Більшість продуктів харчування природно багаті на насичені жири тваринного походження, у тому числі м’ясо та молочні продукти. Американська Організація Серця рекомендує обмежити насичені жири – такі як ті, що знаходяться в маслі, сирі, червоному м’ясі та інших продуктах тваринного походження.

Науковці перевірили вплив насичених жирів на 38 чоловіках з ожирінням. Учасники були поділені на дві групи, одна з яких отримала раціон багатий на жири та бідний на вуглеводи, а інша – бідний на жири та багатий на вуглеводи, і харчувались відповідно 12 тижнів.

Дослідники оцінили вагу жирової тканини у верхній частині тіла,  у печінці та серці. Вони також розрахували фактори серцево-судинного ризику.

Якість жирів та вуглеводів є основою здорового раціону

Існуюча теорія насичених жирів припустила б, що дієта багата на жири та бідна на вуглеводи спричинила б збільшення ризику серцево-судинних захворювань. Проте не в цьому випадку, дослідження показало, що між групами не було різниці.

«Інтенсивне споживання насичених жирів не збільшує розрахований ризик серцево-судинних захворювань» – кажуть дослідники.

«Учасники, що споживали велику кількість жирів навіть мали незначні покращення стосовно декількох важливих кардіометаболінчних факторів ризику, таких як ектопічне накопичення жиру, кров’яний тиск, ліпіди крові (тригліцериди), інсулін та рівень цукру в крові.»

«Ми дивились на вплив загального та насиченого жиру в контексті здорової дієти, що багата на свіжі, ледь оброблені продукти, в тому числі великі кількості овочів та рису замість продуктів на основі борошна.»

Кількість енергії, білків та поліненасичених жирних кислот та сама їжа була однакова у двох групах, відрізнялось тільки співвідношення продуктів. Кількість цурку в обох групах була зведена до мінімуму.

«Наші результати показали, що основним принципом дієти повинна бути не кількість жирів та вуглеводів, а якість їжі, яку ми споживаємо»