Нестача сну може знизити рівень “хорошого” холестерину


Нестача сну може знизити рівень “хорошого” холестерину

Попередні дослідження припускали, що нестача сну може збільшити ризик розвитку серцево-судинних захворювань, а це нове дослідження може пояснити чому; дослідники дізнались, що нестача сну може мати негативний вплив на рівень холестерину.

Дане дослідження було опубліковане у виданні Scientific Reports. У ньому було виявлено, що втрата сну призводить до змін у генах, які відповідальні за регулювання рівня холестерину.

Більше того, два популяційні дослідження виявили, що люди, які відчувають нестачу сну, мають менші рівні ліпопротеїнів високої щільності (ЛВЩ) – відомого як «хороший» холестерин – в порівнянні з тими, хто мав повноцінний сон.

ЛВЩ відповідальні за видалення ліпопротеїнів низької щільності (ЛНЩ) – «поганого» холестерину – з артерій.

ЛНЩ відповідальні за атеросклероз – утворення бляшок у артеріях, що може збільшити ризик серцевого нападу та інсульту – тому значні рівні ЛВЩ необхідні для захисту здоров’я серця.

Для експериментального аналізу, дослідники залучили 21 добровольця, які повинні були спати у лабораторних умовах протягом 5 ночей.

Тривалість сну 14 учасників експерименту була зменшена до 4 годин на добу, у той час як решта учасників могли висипатись вдосхочу щоночі.

Нестача сну знизила активність генів, що регулюють ліпопротеїни.

Кожен учасник експерименту здавав кров для аналізу протягом всього періоду дослідження. Команда дослідників аналізувала зразки крові для виявлення активності експресії генів.

Якщо порівнювати з учасниками, які мали достатній сон, дослідники виявили, що інша група мала знижений рівень експресії генів, що відповідають за ліпопротеїни – тобто була зменшена активність генів, що відповідають за регулювання рівня холестерину.

Для епідеміологічного аналізу, науковці проаналізували інформацію про 2,739 учасників двох фінських популяційних досліджень, одне з яких стосувалось дослідження харчових та генетичних чинників, що впливали на ожиріння та метаболічний синдром, а інше щодо ризику розвитку серцево-судинних захворювань у молодого населення.

Учасники першого дослідження заповнили анкети, де вони відповіли на питання пов’язані зі сном. Якщо учасники згадували про часті або ж постійні невисипання, їх відносили до категорії сонної нестачі.

У другому ж дослідженні, учасники вказували кількість годин, які вони витрачають на сон, та кількість годин, яка була б для них достатньою для того, щоб почуватись повним сил. Після цього, ці дві величини порівнювались для того, щоб визначити, хто з учасників відчуває нестачу сну.

Менша кількість ЛВЩ у людей, що мають нестачу сну

Після аналізу зразків крові учасників, виявилось, що ті, хто мав недостатню кількість годин для сну, мали також знижену експресію ліпопротеїн-кодуючих генів, в порівнянні з тими, хто повністю задовольняв свої потреби у сні. Крім цього, нестача сну також зменшувала кількість циркулюючих ліпопротеїнів високої щільності.

Науковці також кажуть, що згідно з результатами аналізу обох досліджень, навіть невеликі періоди нестачі сну можуть мати великий вплив на здоров’я, який може пояснити, чому люди, які не висипаються, можуть мати більший ризик розвитку серцево-судинних захворювань.