Психонейроімунологія: смійтеся та почувайтесь добре


Психонейроімунологія: смійтеся та почувайтесь добре

Думка про те, що позитивний погляд на життя та бадьорий настрій допомагають побороти хвороби, вже покрилась сивиною. Можливо це буде несподіванкою для вас, проте в цій думці міститься більше правди, чим може здатись на перший погляд.

Протягом останніх десятиліть зв’язки між нейробіологією та імунною системою набувають ще виразніших контурів в очах науковців.

На перший погляд, хиткі відносини між головним мозком та імунною системою, неухильно переросли у цілком самодостатню міждисциплінарну галузь досліджень.

Ця сфера досліджень називається психонейроімунологія (ПНІ).

Практично кожен з нас знає про те, що стрес може викликати розвиток захворювання, а з іншого боку, приємна та весела ситуація може легко приховати біль та позбавити від такої ж хвороби.

Те, що ще декілька десятків років тому вважали псевдонаукою, тепер знаходить значну підтримку серед науковців. ФНІ має значну перспективу розвитку, починаючи від лікування захворювань і навіть можливістю керування стресом.

Вплив розуму на здоров’я

Спочатку ми переглянемо декілька прикладів того, як психіка впливає на імунну систему.

  • Важка втрата: історії про те, як люди помирають після втрати близької люди не є одиничними. І ця інформація не є простими байками. Дослідження, що слідкувало за подальшою долею 95,647 людей, що втратили другу половинку, відмітило, що протягом першого тижня після трагедії, смертність була вдвічі більшою за очікувану. Погодьтесь, це більше чим метафоричне «розбите серце».
  • Кишечник: зараз вже багатьом відомо про сильний зв’язок між тривалими стресовими ситуаціями в житті та сукупністю симптомів розладів шлуново-кишкової системи, запалення кишечника та інших синдромів.
  • Рак: спеціалісти по боротьбі з раком кажуть, що настрій пацієнта, кількість та якість психологічної підтримки можуть сильно вплинути на перебіг захворювання
  • ВІЛ: дослідження показали вагомі докази того, що підвищені рівні стресу та відсутність соціальної підтримки пришвидшують розвиток ВІЛ інфекції.
  • Проблеми зі шкірою: псоріаз, екзема та астма мають і психологічні аспекти виникнення. День в офісі переповнений стресом може заставити вас чухатись, наче ви шукаєте інгалятор для полегшення симптомів астми.
  • Загоєння ран: швидкість з якою пацієнт одужає після операції пов’язана також і з психологічними факторами. Для прикладу, підвищені рівня страху та хвилювання перед операцією пов’язані з гіршим результатом, для прикладу, тривалішого перебування у лікарні, більшої кількості післяопераційних ускладнень, більшої ймовірності повторної госпіталізації. В одному з досліджень, пацієнти з травмами нижніх кінцівок, які мали найвищі рівні депресії та хвилювання, проявили значну затримку у загоєнні ран.

Докази мозково-імунної взаємодії

Якщо імунна система діє разом з нервовою, то, безперечно, повинні бути місця, де вони перетинаються. Згодом це і було продемонстровано.

У 1981 році, Девід Фелтен зробив наступне важливе відкриття. Він виявив цілу мережу нервів, що вели до кровоносних судин та, що важливо, до клітин імунної системи.

Команда Фелтена знайшла нерви у тимусі та селезінці, що керували сусідніми групами важливих клітин імунної системи: лімфоцитами, макрофагами та тучними клітинами.

У 1985 були знайдені рецептори нейротрасміттерів та нейропептидів на клітинах імунної системи та головному мозку. Ця знахідка показала, що нервова система може напряму обмінюватись інформацією з імунною системою через хімічні речовини.