
Результати нового дослідження можуть пояснити, чому жінкам зазвичай потрібні вищі дози морфіну – одного з основних первинних медикаментів для лікування хронічного чи важкого болю – у порівнянні з чоловіками, для отримання того самого рівня полегшення. Виявилось справа у клітинах імунної системи, що називається мікроглія, які більш активні в ділянках обробки болю у жінок.
Свої результати дослідники описали у виданні Journal of Neuroscience. Згідно з ними, після блокування мікроглії у пацюків, вони виявили, що медикаменти на основі опіоїдів були однаково ефективні у пацюків чоловічої та жіночої статі.
Хронічний біль є однією з найбільших проблем для людей, оскільки кожен четвертий скаржиться на нього, а серед старшого населення частота ще вища.
Те, що хронічний біль частіше уражає жінок є добре відомим фактом. Однією з причин є те, що ціла низка хронічних больових захворювань характерна тільки для жінок, таких як ендометріоз та менструальний біль.
Проте, навіть якщо умови болю однакові для обох статей – починаючи з головного болю, мігрені, остеоартриту, фіброміалгії – то загалом страждає більше жінок чим чоловіків.
Незважаючи на те, що різниця очевидна, дуже важко пояснити відмінність у больовій чутливості між статями. Для свого дослідження науковці використали морфін – основний лікарський засіб для послаблення важкого хронічного болю.
Жінки потребують вдвічі більше морфію
Науковці відмічають, що дуже часто жінкам необхідно більше морфію ніж чоловікам для досягнення аналогічного знеболювального ефекту.
«Дійсно, як клінічні, так і передклінічні дослідження повідомляють про те, що жінкам потрібно майже вдвічі більше морфіну, в порівнянні з чоловіками. Наше дослідження вивчало можливе пояснення цього феномену»
Мікроглія – це імунні клітини, що захищають головний мозок та решту центральної нервової системи від різного роду патогенів, або ж потенційних причин захворювання.
Наразі науковці розуміють, що мікроглія є формою чудової швидкої сканувальної машини, що миттєво виявляє та відповідає на пошкодження, стаючи активованою. Попередні дослідження показали, що морфін не тільки зв’язується з рецептором на нейроні, проте також він зв’язується і з рецепторами мікроглії. Цей рецептор називається вроджений імунний toll-like рецептор 4, або TLR4.
Мікроглія більш ефективна у головному мозку жінок
Дослідники відзначають, що коли морфін зв’язується з TLR4, він викликає нейрозапальну відповідь, що прямо протидіє знеболювальному впливу морфіну.
Тому науковці вирішили дізнатись, чи цей процес відрізняється у головному мозку чоловіків та жінок, і можливо дасть пояснення статевих відмінностей дії знеболювальних.
Дослідивши пацюків, науковці виявили однакову щільність мікроглії у первинних ділянках опрацювання болю у головному мозку обох статей.
Проте мікроглія у головному мозку жіночої статі виявилась більш активною – а рівень активації прямо пов’язаний з кількістю морфіну необхідного для досягнення знеболювального ефекту.