Дієта з високим глікемічним індексом пов’язана з раком легень


Дієта з високим глікемічним індексом пов’язана з раком легень

Особи, раціон яких складається в основному з продуктів з високим глікемічним індесом, можуть мати значно вищий ризик розвитку раку легень. Ці дані були отримані згідно з новим дослідженням, результати якого були опубліковані у виданні Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention.

Глікемічний індекс є мірилом кількості вуглеводів у їжі а також швидкості з якою підіймається рівень глюкози в крові, після її споживання. Зазвичай ним користуються для попередження та лікування діабету.

Продукти з високим глікемічним індексом підвищують рівень глюкози в крові значно швидше в порівнянні з продуктами, які мають середні чи низькі рівні глікемічного індексу. До продуктів з високим глікемічним індексом належить хліб, короткозерновий білий рис, диня та ананас; до продуктів з низьким рівнем глікемічного індексу можна віднести солодку картоплю, кукурудзу, боби та сочевицю.

Глікемічне навантаження є характеристикою, яка пов’язана з глікемічним індексом, та яка підраховує скільки вуглеводів міститься у конкретній порції та як швидко ця їжа підніме рівень глюкози в крові.

Згідно з результатами попереднього дослідження, високий глікемічний індекс продуктів був пов’язаний з декількома типами раку: в тому числі раком шлунка, колоректальним та раком підшлункової залози.

Проте команда науковців відзначила, що не було жодної інформації про те, як продукти з високим глікемічним індексом пов’язані з раком легень – що вони й спробували з’ясувати у цьому дослідженні.

На 49% вищий ризик розвитку раку

Дослідники проаналізували дані 1,905 пацієнтів з раком легень та 2,413 здорових людей, що складали контрольну групу.

Частина експерименту складало опитування учасників, де вони повинні були вказати свою історію здоров’я та пригадати приблизний раціон.

Команда підрахувала глікемічний індекс раціону кожного з учасників, після чого їх було розділено на рівні групи, залежно від глікемічного навантаження.

Порівнюючи групи, які мали найнижчий та найбільший показники глікемічного індексу, виявилось, що у другої групи був на 49% більший ризик розвитку раку легень, та на 92% вищий ризик розвитку сквамозної клітинної карциноми легень – що становить 25-30% випадків розвитку раку легень.

Дослідники виявили слабший зв’язок між високим глікемічним індексом та ризиком розвитку аденокарциноми – що складає приблизно 40% випадків раку легень.

Ризик раку легень залишився високим навіть для пацієнтів, які не палять

Серед учасників експерименту, які ніколи не палили (паління залишається головною причиною раку легень), ризик появи раку був вдвічі вищий у тих, хто харчувався продуктами з високим глікемічним індексом.

Дослідники так прокоментували свої результати:

«Незважаючи на те, що паління є основною причиною раку легень, існують також і інші фактори ризику. Це дослідження надало додаткові докази того, що раціон може безпосередньо або ж опосередковано впливати на рак легень.

Результати цього дослідження припускають, що попри ведення здорового способу життя, зменшення споживання їжі та напоїв з високим глікемічним індексом може значно зменшити і ризик появи раку легень.»

Поки що дослідники не можуть точно вказати на спосіб, яким раціон з високим глікемчним індексом підіймає ризик раку легень, проте вони припускають, що це може бути спричинено вищими рівнями глюкози в крові та виділення більшої кількості інсуліну, що загалом може спричинити непереносимість глюкози та інсулінову резистентність.

Вони також пояснили, що попередні дослідження пов’язали інсулінову резистентність зі змінами інсуліноподібних факторів росту в організмі, що залучені до проліферації та диференціації канцерогенних клітин.