Хвороба Альцгеймера пов’язана з ненасиченими жирними кислотами


Хвороба Альцгеймера пов’язана з ненасиченими жирними кислотами

Поки точні причини розвитку хвороби Альцгеймера не зрозумілі, науковці продовжують вивчати різноманітні генетичні та зовнішні фактори, що можуть впливати на розвиток захворювання. Нове дослідження приділило увагу ключовим ділянкам головного мозку, що залучені до розвитку Альцгеймера та виявило, що деякі жирні кислоти можуть бути пов’язані з цією формою слабоумства.

За оцінкою Асоціації Альцгеймера, кожні 66 секунд у Сполучених Штатах одна доросла людина хворіє на Альцгеймер. Смертність від цього захворювання зросла на 89% в порівнянні з 2000 роком.

Дослідники важко працюють для того, щоб зрозуміти причини захворювання. За приблизними оцінками, ця хвороба уражає кожного третього дорослого американця. Науковці вивчають пізній розвиток захворювання у контексті вікових змін головного мозку. Нове дослідження, що було опубліковане у виданні PLOS Medicine – вивчало як метаболіти жирних кислот у тканині головного мозку здорових літніх людей впливають на їхні когнітивні вміння.

Науковці розпочали з нецільового профілювання та проаналізували концентрації 100 різних метаболітів жирних кислот у тканині головного мозку старших дорослих.

Когнітивні вміння учасників були оцінені за рік до смерті, а тканина головного мозку перевірена на наявність нейропатологій під час автопсії.

Науковці поділили учасників експерименту на 3 групи: 14 учасників мали здоровий мозок, 15 мали невропатологічні накопичення тау білків або амілоїдні бляшки, проте ніяких проблем з пам’яттю, і остання група складалась з 14 пацієнтів з хворобою Альцгеймера.

Амілоїдні бляшки та тау клубки є аномальними кластерами білків та пучків волокон, відповідно, що вважаються основною ознакою хвороби Альцгеймера.

6 ненасичених жирних кислот пов’язані з хворобою Альцгеймера

Дослідники оцінили рівень метаболітів у ділянках головного мозку, які пов’язані з хворобою. Вони також оцінили рівень метаболітів у ділянках головного мозку, які в нормі не піддаються впливу хвороби – мозочку.

Дослідження виявило, що 6 ненасичених жирних кислот корелювали з розвитком хвороби Альцгеймера.

Жирні кислоти є цінними поживними речовинами, що забезпечують організм людини енергією. Жири складаються з жирних кислот, які можуть у свою чергу бути насиченими чи ненасиченими. Харчові насичені жири можуть збільшувати рівень «поганого» холестерину – або ліпопротеїнів низької щільності – у той час як ненасичені можуть його знижувати.

Жирні кислоти, як виявилось, корелюють з розвитком хвороби Альцгеймера: докозогексаєнова кислота, лінолева, арахідонова, ліноленова, ейкозопентаєнова та олеїнова.

Автори наголошують на деяких обмеженнях дослідження. Через таку манеру дослідження, дослідники не можуть пояснити причинно-наслідкові зв’язки, тому не можна казати що порушення метаболізму ненасичених жирних кислот викликає хворобу Альцгеймера, порушення метаболізму може бути тільки симптомом.