
Як рак так і серцеві захворювання, Альцгеймера є захворюванням достатку. А все тому, що це захворювання старості. Дослідження, що проводилось в Іспанії у 2008 році запропонувало теорію, згідно з якою ризик появи цього захворювання подвоюється кожні 5 років, коли вік людини перевалив за позначку 65. Багатший світ – світ у якому люди живуть довше, що з іншого боку означає, що все більше й більше людей будуть страждати від набутого слабоумства. Наразі, за найскромнішими підрахунками, щонайменше 40 мільйонів людей живуть з цією хворобою. Насправді ж це число може бути значно більшим, оскільки багато людей мають це захворювання, яке на ранніх стадіях ще не виявлено.
Які ж справжні причини хвороби Альцгеймера наразі невідомо. Науковці та дослідники з цієї галузі вважають, що велику роль відіграють виведені з ладу білки. Накопичення таких білків у нервових клітинах та між ними зрештою впливає згубно на нервову систему. Це накопичення може мати біохімічну природу , тобто захворювання яке передасться у спадок, або ж бути небажаним наслідком старіння. Проте деякі науковці вважають, що потрібно шукати інші зовнішні чинники. Є докази того, що хвороба Альцгеймера може викликатись бактеріальними чи вірусними інфекціями, палінням, палінням, травмами. Проте доповідь, що була щойно опублікована у виданні Scientific Reports додала ще одну можливу причину. Група дослідників з Autonomous University of Madrid запропонувала ідею про те, що основною причиною хвороби Альцгеймера є гриби.
Дослідники проаналізували тканину головного мозку 25 трупів, 14 з яких прижиттєво мали хворобу Альцгеймера. Інші 11 (середній вік яких був 61, проти 82 років для іншої групи) не мали хвороби Альцгеймера. Звичайно вибірка була недостатньо велика, проте вже можна перші висновки, адже результати дослідження були беззаперечні. Кожен з групи хворих на Альцгеймера мав у головному мозку клітини грибів різних видів, що росли у нейронах. На противагу, у здорових людей ніяких ознак інфікування грибами виявлено не було.
Беручи до уваги те, що команда дослідників не зробила жодних методологічних помилок, залишається питання причинності. Чи гриби викликають захворювання, чи захворювання викликає появу грибів? Оглядову дослідження на кшталт цього не здатне відповісти на таке питання. Хвороба Альцгеймера прогресує повільно, схожим чином діють і грибкові інфекції. Хворі зазвичай виявляють ознаки запалення та посиленої роботи імунної системи, що може бути спричинене грибковими інфекціями. А пошкодженні кров’яні судини, які часто спостерігають у хворих на Альцгеймер, можуть бути наслідком росту грибів у цих судинах.
Якщо грибкові інфекції дійсно викликають розвиток хвороби Альцгеймера, це буде чудовою новиною. Адже медицина вже має декілька засобів для успішної боротьби із грибами, які ляжуть в основу панацеї від хвороби Альцгеймера. Проте є добре-зрозуміла причина розвитку цього захворювання, яке трапляється вкрай рідко. Це мутації в трьох генах, які можуть передаватись спадково. Якщо грибкові інфекції справді є головним чинником, тоді генетичні мутації роблять свої носіїв вразливими на 100% до цих грибів.
Проте дійсно можливо, що кореляція цілковито протилежна: хвороба Альцгеймера відкриває ворота для грибкових інфекцій. Хвороба може пошкоджувати бар’єр головного мозку, імунологічний щит, що захищає головним мозок від патогенів та токсинів. Наявність грибка може свідчити про більшу вразливість до грибкових інфекцій.