Коагулограма (Протромбіновий час; Протромбіновий індекс; Тромбіновий час; АЧТЧ; Фібриноген; INR)


Коагулограма (Протромбіновий час; Протромбіновий індекс; Тромбіновий час; АЧТЧ; Фібриноген; INR)

Коагулограма (аналіз крові на гемостаз) – необхідний етап дослідження згортання крові під час вагітності, перед операціями, у післяопераційному періоді, тобто в тих ситуаціях, коли пацієнта чекає деяка втрата крові. Також гемостазіграма крові входить у комплекс обстежень при варикозному розширенні вен нижніх кінцівок, автоімунних захворюваннях і хворобах печінки.
Згортання крові — це захисна реакція організму, що оберігає його від крововтрати. Процес згортання регулюється нервовою та ендокринною системами.
Плинність крові запобігає злипанню клітин і дозволяє їм легко переміщатися судинами.
Рідкий стан є необхідною умовою виконання кровʼю своїх функцій: захисної, транспортної, трофічної (живлення тканин), терморегуляторної та інших. Тому прохідність судин, якими циркулює кров, життєво важлива для організму. Однак при порушенні цілісності стінок судин кров повинна бути здатна до утворення згортка на ураженій ділянці. Цей процес і називається згортанням.Протромбіновий час (ПТО) і його похідний протромбіновий індекс (ПТІ) і міжнародне нормалізоване відношення (МНО) – лабораторні показники, які визначаються для оцінки зовнішнього шляху згортання крові. Використовуються при оцінці системи гемостазу в цілому, ефективності терапії варфарином, ступеня порушення печінкової функції (синтезу факторів коагуляції), ступеня насичення вітаміном К. ПТВ дозволяє оцінити активність факторів згортання I, II, V, VII і X. Найчастіше визначається разом з показником активований частковий тромбопластиновий час (АЧТЧ), який оцінює внутрішній шлях згортання крові.

Міжнародне нормалізаційне відношення (MHO) – спосіб вираження результатів аналізу протромбінового часу.
МНО рекомендований ВООЗ для уніфікації отриманих результатів протромбінового часу з урахуванням активності використовуваного лабораторією тромбопластина, який має різну чутливість.
МНО використовується для контролю терапії непрямими антикоагулянтами. Оптимальні межі MHO, які повинні бути досягнуті в ході лікування непрямими антикоагулянтами, залежать від терапевтичних цілей і визначаються лікуючим лікарем.

Протромбіновий індекс – розраховується як відношення ПТВ контрольної плазми до ПТВ досліджуваної плазми пацієнта, виражається у відсотках.

Активований частковий тромбопластиновий час або АЧТЧ є показником вимірювання ефективності «внутрішнього» (шлях контактної активації) і загального шляху згортання. Крім виявлення порушень в процесі згортання крові, АЧТЧ також використовується для контролю ефективності лікування гепарином, основним антикоагулянтом. Тест використовується в поєднанні з тестом протромбінового часу (ПВ), який вимірює зовнішній шлях згортання.

Фібриноген синтезується в печінці і має багато функцій. Фібриноген є першим (I) фактором згортання плазми крові – перетворення фібриногену в фібрин під дією тромбіну є заключним етапом формування згустку. Також фібриноген бере участь в агрегації тромбоцитів, визначає в’язкість крові і впливає на взаємодію формених елементів крові з судинною стінкою.

Тромбіновий час – одне з лабораторних коагулологічних досліджень крові, дані якого відображають порушення кінцевого етапу згортання. Тест вимірює швидкість перетворення фібриногену в фібрин під дією тромбіну. При цьому швидкість утворення фібринового згустку залежить, головним чином, від кількості та функціональної повноцінності фібриногену і присутності в крові антикоагулянтів.

Підготовка до аналізу
Кров на дослідження приймається тільки натщесерце Напередодні здачі венозної крові для досліджень слід виключити з раціону жирну їжу, стреси, емоційне збудження, фізичне навантаження (навіть підйом по сходах) впливають на проведення тестів і спотворюють результати досліджень. Перед процедурою взяття крові рекомендується посидіти в спокійному стані 15-30 хв. На результати досліджень можуть впливати лікарські препарати.
Матеріал для аналізу
венозна кров


Повернутись до списку аналізів