Нестача білків може пояснити хвороби нирок


Нестача білків може пояснити хвороби нирок

Хронічна хвороба нирок уражає мільйони людей щорічно у Сполучених Штатах. Нове дослідження звернуло свою увагу на білок, який може бути відповідальним за погіршення роботи нирок.

Грецька богиня Клото була відповідальна за плетіння нитки життя. Вона вирішувала під час народження людини, хто повинен жити, а хто ні.

Ген, який назвали на її честь, також має відношення до старіння та тривалості життя. Ген Клото спочатку виявили як ген, що сповільнює старіння у мишей, тому при надлишковій експресії цей ген збільшував тривалість життя.

Існує два типи білків Клото – мембрано-зв’язаний Клото та розчинний у воді Клото, що секретується клітинами та переноситься у крові.

Як пізніше стало відомо, ген мав здатність регулювати деякі метаболічні процеси через ендокринні шляхи, а деякі дослідження відкрили зв’язок між метаболізмом мінералів та старінням.

Пацієнти з захворюваннями нирок схильні до нестачі розчинної форми білка Клото, оскільки даний білок в основному експресується нирками.

Хронічне захворювання нирок – стан, при якому нирки не здатні фільтрувати кров необхідним чином. Захворювання уражає більше 20 мільйонів американців, або 10% населення країни.

Дослідження розчинної форми білка Клото та роботи нирок

Команда науковців розпочала дослідження з метою вивчення зв’язку між рівнем розчиненої форми Клото та роботою нирок. Результати дослідження були опубліковані у виданні Journal of the American Society of Nephrology.

Дослідники провели дослідження розчиненої форми білка Клото на 2,496 учасниках експерименту. Середній вік учасників складав 75 років.

Дослідники оцінили зв’язок між розчинною формою білка та погіршенням роботи нирок, а також з частотою розвитку хронічного розвитку нирок протягом наступних 10 років спостереження.

Науковці також врахували демографію, супутні захворювання, очікувані показники гломерулярної фільтрації, ризик розвитку захворювань нирок та метаболізм мінералів.

Вищі рівні розчинної форми білка Клото пов’язані з кращою роботою нирок

Дослідники виявили сильну залежність між розчинною формою Клото та погіршенням роботи нирок. З 2,496 учасників дослідження, 16% відчували погіршення роботи нирок, тоді як у 28% була виявлена абсолютна відмова у роботі нирок.

Загалом вищі рівні розчинного Клото незалежно пов’язані з нижчим ризиком погіршення роботи нирок.

Крім цього, дослідники побачили, що збільшення кількості білка у 2-3 рази зменшувало ризик захворювання нирок на 20%. Ці результати залишились незмінними після врахування всіх супутніх факторів.

«Ми виявили сильну залежність між низькою кількістю розчинної форми білка Клото та погіршенням роботи нирок, незалежно від інших відомих факторів ризику. З цього можна зробити припущення, що білок Клото відіграє роль у розвитку хронічного захворювання нирок, незважаючи на те, що необхідні ще дослідження для того, щоб підтвердити це. Також це означає можливість білка Клото виступати в ролі цілі для терапевтичних досліджень».