Як одна жирна страва впливає на метаболізм печінки?


Як одна жирна страва впливає на метаболізм печінки?


Люди, що споживають великі кількості насичених жирів, більш схильні до різноманітних погіршень стану здоров’я, у тому числі й до неалкогольної жирової інфільтрації печінки. Незважаючи на те, що даний зв’язок вже підтверджений, механізм  та причини розвитку захворювання не з’ясовані.

Неалкогольна жирова інфільтрація, як видно з назви захворювання, є станом, що проявляється у надмірному накопиченні жиру в печінці в осіб, що не вживають алкоголь, або вживають у маленьких кількостях.

Одним з основних симптомів є запалення печінки. Найчастіше захворювання вражає людей віком від 40 до 50 років, і особливо тих, хто має надлишкову вагу. Захворювання може спричиняти утворення рубців на печінці та завдавати тривалої шкоди її функціонуванню. У найгіршому випадку може призвести до повної відмови печінки.

Незважаючи на те, що раціон багатий на насичені жири призводить до розвитку жирової інфільтрації печінки, не відомо як саме жирна їжа ініціює ці зміни у печінці.

Через стрімке зростання проблеми ожиріння, жирова інфільтрація печінки може стати основною причиною трансплантації печінки у найближчому часі. Уже зараз вона є найбільш поширеною хронічною хворобою печінки та уражає, за приблизними оцінками, 20-30% західного населення, та 90% людей, які мають патологічно надлишкову вагу.

Зараз не відомо, чому раціон, багатий на жири, викликає жирову інфільтрацію та метаболічні розлади. Також не відомо, чому деякі люди, які вживають їжу багату на жири не мають цього захворювання, та навпаки, чому в людей зі здоровим раціоном розвивається це захворювання.

Вплив однієї жирної страви на печінку

Нещодавнє дослідження, що було опубліковане у виданні The Journal of Clinical Investigation, було розпочате з метою вивчення взаємодій на молекулярному рівні.

Науковці з Німеччини вивчали, як один прийом великої кількості жирів вплине на інсулінову чутливість та інші маркери метаболізму у людей та мишей.

Загалом у дослідженні взяло участь 14 худих та здорових учасників. Дослідники надали учасникам певну кількість пальмової олії, що була еквівалентна одному прийому їжі. Після прийому їжі дослідники проаналізували метаболізм печінки кожного учасника експерименту. Також були проведені паралельні досліди на мишах.

Було виявлено негайне посилення накопичення жирів та зміни у метаболізмі печінки. Один прийом жирів призвів до збільшення рівнів тригліцеридів, інсулінової резистентності та підвищення рівня глюкагону (гормону, що збільшує кількість глюкози) в крові.

Пальмова олія виявилась здатною зменшувати інсулінову чутливість. Результати показали наступне:

  • Загальна інсулінова чутливість була зменшена на 25%
  • Інсулінова чутливість печінки зменшилась на 15%
  • Інсулінова чутливість жирової тканини зменшилась на 34%

Тригліцериди печінки – основний показник жирів організму у людини та маркери метаболічного і серцево-судинного здоров’я – також збільшився на 35%.

Дослідження показало, що споживання насичених жирів закладає основи для розвитку метаболічних захворювань, впливаючи на метаболізм печінки та зберігання жирів. Автори зробили такий висновок:

«Споживання насичених жирів швидко збільшує зберігання жирів у печінці, енергетичний метаболізм та інсулінову резистентність. Крім цього відбувається регуляція експресії генів печінки та сигналінгу, що може призвести до розвитку жирової інфільтрації»