Рак: нові методи пошуку ракових пухлин


Рак: нові методи пошуку ракових пухлин

Науковці відкрили новий спосіб позначати ракові клітини пухлин, у яких відсутні необхідні рецептори. Вони припускають, що їхній підхід, який було перевірено на мишах, може привести до нових способів лікування таких форм раку, що на разі не відповідають на лікування, наприклад потрійно-негативний рак молочної залози.

Дослідники описали результати своєї роботи у виданні Nature Chemical Biology. Вони описують метод, що використовує невеликі молекули цукрів для виготовлення унікальних штучних рецепторів для поверхні ракових клітин.

Вчені пояснюють обмежену кількість способів лікування певних типів раку відсутністю рецепторів, які б могли розпізнати сучасні методи лікування.

Однією з таких форм є потрійний негативний рак молочної залози – агресивний рак з низькою ймовірністю виживання. Науковці кажуть, що, можливо, вони створили штучний рецептор.

Таргетні протиракові терапії є способами лікування, що позначають специфічні молекули, що залучені до росту, прогресії та поширення раку. Такі методи належать до відносно нової галузі точної медицини.

Існує декілька відмінностей між таргетною протираковою терапією та звичайною хіміотерапією. Остання впливає на всі клітини, що швидко діляться, у тому числі і на здорові.

Деякі ракові клітини не мають потрібних поверхневих рецепторів

Таргетна протиракова терапія націлена на знищення тільки ракових клітин, залишаючи здорові клітини неушкодженими. Для цього дослідники повинні знайти особливості, що допоможуть розрізнити пухлинні клітини певного типу раку від здорових клітин.

Однією ознакою, за якою можна відрізнити ракові клітини від здорових є поверхневі рецептори, тип молекул, що розташовані на зовнішній поверхні і слугують посередником у передачі сигналів між клітиною та середовищем.

Науковці можуть виготовити антитіла, що будуть шукати рецептори, які специфічні для певного типу раку, для того щоб доставити відповідні ліки.

Проте деякі типи раку дуже важко розрізнити через відсутність потрібних рецепторів на поверхні.

Одним з таких видів раку є потрійно-негативний рак молочної залози. Пухлинні клітини цього типу раку не мають жодного з відомих рецепторів, що стимулюють ріст раку: естрогенових рецепторів, прогестеронових рецепторів, та рецепторів епідермального фактору росту 2.

Штучний рецептор може бути помічений з високою специфічністю

Науковці знайшли спосіб вносити унікальні молекули раковим клітинам, що перетворюються на поверхневі рецептори клітин, без впливу на здорові клітини.

Ці молекули відносяться до класу невеликих цукрів, що називають азидами. Ракові клітини метаболізують ці молекули, а після цього розташовують їх на своїй поверхні і можуть бути позначені іншими молекулами, такими як DBCO.

«Це щось на кшталт ключа у замку. Вони дуже специфічні одне до одного. DBCO та азид реагують один з одним з високою специфічністю.»

Для того, щоб впевнитись у тому, що азид буде експресований тільки у ракових клітинах, команда приєднала хімічну групу до азиду, яку могли від’єднувати тільки ферменти ракових клітин.