Високий ІМТ пов’язаний з важкими захворюваннями печінки


Високий ІМТ пов’язаний з важкими захворюваннями печінки

Нещодавнє дослідження надало більше доказів зв’язку між високим індексом маси тіла у молодому віці та важким захворюванням печінки у пізнішому житті. Автори закликають до ранніх втручань та додаткових скринінгів для пацієнтів з таким ризиком.

Частка людей з ожирінням зростає у всьому світі. За передбаченнями науковців, 1 мільярд людей буде мати надлишкову вагу у 2030 році (відповідно до ІМТ, який більший за 30 кілограмів на квадратний метр).

Наразі у деяких американських штатах більше 35% населення має ожиріння. Задокументовані докази негативного впливу ожиріння на здоров’я, у тому числі серцевого здоров’я, діабету, раку, захворювання жовчного міхура та остеоартриту.

Протягом попередніх років, зв’язок між ожирінням у молодості та захворюваннями печінки у пізнішому житті став очевидним. До захворювань печінки відносять хронічний гепатит В та С, а так само неалкогольне захворювання печінки.

Зв’язок між захворюванням печінки та ІМТ

Ранні дослідження показали, що високий ІМТ у підлітків чоловічої статі пов’язаний зі збільшеним ризиком смерті або госпіталізації від останніх стадій захворювання печінки у пізнішому житті. Навіть коли такі змінні як вживання алкоголю, паління та використання наркотиків були враховані, зв’язок залишився сильним. Проте до цього моменту зв’язок між ІМТ та захворюваннями печінки не досліджувався достатньо глибоко.

Група шведських вчених вирішила заповнити цю прогалину і провела дослідження, залучивши дані про 1.2 мільйони шведських чоловіків, яких призвали до армії у період з 1969 до 1996.

Вони також використали інформацію з реєстрів населення щодо раку печінки, важких захворювань печінки та другого типу діабету.  Результати дослідження були опубліковані у виданні Gut.

Загалом дослідники зібрали та проаналізували вражаючий обсяг даних. Було виявлено 5,281 випадків важких захворювань печінки, серед яких було 251 випадки раку печінки.

На 50% більший ризик захворювання печінки

Науковці врахували такі фактори як паління та вживання алкоголю, проте чоловіки, яким пізніше поставили діагноз алкогольного печінкового захворювання, виключались зі статистики. Навіть після врахування контролю, результати залишились вражаючими.

Аналіз показав, що чоловіки з надлишковою вагою були на 50% більш схильні до розвитку захворювання печінки, у порівнянні з чоловіками з нормальною вагою.

Цей вплив був більш виражений для чоловіків з другим типом діабету. Учасники з діабетом та ожирінням були більш як втричі більш вразливі до розвитку проблем печінки з віком, в порівнянні з чоловіками з нормальною вагою та без діабету.