
Люди з діабетом мають значно більший ризик серцевого нападу. Наразі нове дослідження припускає, що діабет пошкоджує невеликі кровоносні судини навколо серця і цим можна пояснити зв’язок з серцевим нападом. Результати дослідження були опублікованні у Journal of the American College of Cardiology. Науковці припускають, що вирішення цієї проблеми може полягати у генній терапії.
Діабет є хронічним захворюванням, що виникає, коли організм не виробляє достатньої кількості інсуліну (типовий перший тип діабету) чи через те, що він не може ефективно використовувати інсулін ( другий тип діабету ). Приблизно 90% людей з діабетом хворіють саме другим типом.
Інсулін є гормоном, що допомагає підтримувати рівень цукру (глюкози) на потрібному рівні. Неконтрольований діабет призводить до високого рівня цукру в крові, або гіперглікемії, що згодом може пошкодити організм, у тому числі нерви та кровоносні судини.
Кількість людей з діабетом у всьому світі оцінюється 422 мільйонами у 2014 році. Їхня кількість у 1980 становила 108 мільйонів. Захворювання є основною причиною сліпоти, серцевого нападу, інсульту, відмови нирок та ампутації нижніх кінцівок.
Діабет уражає малі серцеві кровоносні судини
Нове дослідження вивчало вплив діабету на малі кровоносні судини, або капіляри, що оточують серце. Пошкодження цих судин може мати вплив на цілий серцевий м’яз.
Серцеву мережу вен та артерій можна порівняти з дорожною мережею. Коли одна з другорядних доріг заблокована, це не має значного впливу на рух по мережі.
Проте, якщо таких пошкоджених доріг стає все більше, рух по головним автомагістралям стає все щільнішим та щільнішим, і зрештою призводить до по припинення роботи всієї системи та серцевого нападу.
Дослідники припускають, що їхні результати показали, як діабет може спричиняти такі порушення. Вони порівняли зразки серцевої тканини пацієнтів з діабетом та без діабету, які згодом пройшли операцію з пересадки серця. Зразки від пацієнтів з діабетом мали значно менше кровоносних судин, що оточували серце.
Після проведення тестів у лабораторії, команда також виявила, що високий рівень цукру в крові пов’язаний з втратою перицитів – одним з типів клітин, що формує захисний шар навколо малих кровоносних судин.
Команда вірить, що цей шар стабілізує кровоносні судини та спричиняє закриття судин при пошкодженні.
Генна терапія може відновити серцеві капіляри
Дослідники також вивчали вплив втрати кровоносних судин у свиней, які були генетично модифіковані до розвитку першого типу діабету. Вони виявили схожі пошкодження серця.
Проте завдяки генні терапії, команда була здатна посилити вироблення білків, що стимулювали ріст перицитів. Це призвело до нового росту існуючих та функціонуючих малих кровоносних судин.