fbpx

Як клітини шкіри можуть допомогти боротись з раком?


Як клітини шкіри можуть допомогти боротись з раком?

Науковці зробили просто вражаюче відкриття у галузі боротьби з раком: спосіб трансформації клітин шкіри у стовбурові клітини, які можуть знаходити та вбивати рак головного мозку.

У дослідженні, яке було опубліковане у виданні Nature Communications, дослідники виявили, як трансформовані клітини шкіри можуть полювати на клітини пухлин головного мозку, які називаються гліобластоми.

Гліобластоми належать до класу пухлин головного мозку відомих як гліоми. Вони є найбільш частою та найбільш небезпечною формою первинних злоякісних пухлин головного мозку у дорослих. За приблизними прогнозами цього року у США буде діагностовано 12,120 нових випадів захворювання.

На разі прогноз для пацієнтів з гліобластомою невтішний; тільки 30% пацієнтів живуть більше 2 років після діагностування захворювання; в основному через неможливість видалення пухлини.

Науковці відзначають, що навіть коли хірурги здатні видалити більшу частину гліобластоми, майже зажвди залишаються залишки раку у головному мозку, які ще часто називають вусиками.

Вусики – це пальцеподібні канцерогенні відростки, які глибоко проникають у головний мозок та можуть формувати нові гліобластоми.

Виживання мишей з гліобластомою виросло на 220%

Знаючи про небезпеку розвитку повторних гліобластом, дослідники вирішили розробити персоналізовану форму лікування, яка буде здатна раз і назавжди позбутись клітин раку.

Науковці перепрограмували фібробласти – клітини, що виробляють колаген у сполучній тканині – щоб вони перетворювались у нервові стовбурові клітини

Тестуючи нервові стовбурові клітини на мишах з гліобластомою, дослідники виявили, що ці клітини мають природну здатність пересуватись у головному мозку та полювати на канцерогенні вусики.

Більше того, дослідники виявили можливість продукції нервовими стовбуровими клітинами білка TRAIL, який здатен знищувати пухлини, тим самим збільшуючи ефективність даних клітин.

Загалом дослідникам вдалось підвищити виживаність мишей на 160-220% завдяки стовбуровим нервовим клітинам, залежно від типу пухлини, що була у гризунів.

Дослідники прокоментували свої результати:

«Загалом ці дані підтверджують потенціал нервових стовбурових клітин для використання їх, як транспортерів ліків для лікування твердих та інвазивних пухлин головного мозку.»

Команда стверджує, що це дослідження було побудовано на попередньому відкриттю, за яке у 2012 році було отримано Нобелівську премію, коли вчені показали спосіб трансформування клітин шкіри на стовбурові клітини, характерні для ембріонів.

«Наша робота демонструє найновіший етап еволюції технології стовбурових клітин, за яку було отримано Нобелівську Премію у 2012. Ми хотіли перевірити, чи ці індуковані стовбурові клітини зможуть знаходити клітини раку та чи зможуть вони переносити терапевтичні речовини. Вперше технологія перепрограмування клітини була використана для подолання раку.»