fbpx

Раціон з високим вмістом жирів збільшує ризик розвитку раку


Раціон з високим вмістом жирів збільшує ризик розвитку раку


Нове дослідження, що було проведено на мишах, показало, що багата на жири дієта збільшує кількість стовбурових клітин у кишечнику, а також змушує інші клітини ставати схожими на стовбурові, що збільшує ризик появи раку товстого кишечника.

Дослідження, що було опубліковане у виданні Nature, є результатом роботи міжнародної команди науковців.

Дослідження, що були опубліковані протягом останніх 10 років, показали, що надлишкова вага, а також вживання висококалорійної та багатої на жири їжі може збільшити ризик появи багатьох типів раку, в тому числі й раку товстого кишечника.

Нове дослідження, можливо, виявило механізм, який лежить в основі цього явища. Науковцям вдалось виявити, який вплив має багатий на жири раціон на біологію стовбурових клітин, що вистеляють кишечник миші, та яким чином це збільшує ймовірність появи раку.

Команда виявила, що годування мишей їжею, збагаченою на жири, спричиняє справжній вибух у розвитку стовбурових клітин у кишечнику. Також така дієта мала вплив і на інші клітини – вони ставали схожі на стовбурові клітини, що збільшувало ймовірність розвитку пухлини.

Стовбурові клітини є попередниками клітин, які можуть ділитись нескінченну кількість разів та є неповністю диференційованими – завдяки чому вони мають можливість розвинутись у різноманітні типи клітини.

Дослідники кажуть:

«Дієта з високим вмістом жирів змінює біологію не тільки стовбурових клітин, а також суттєво впливає на біологію популяції нестовбурових клітин, що загалом збільшує схильність до розвитку пухлин.»

Стовбурові клітини поводились незалежно від ніші стовбурової клітини

Останні дослідження виявили, що стовбурові клітини кишечника, тривалість життя яких необмежена, є клітинами, які найбільш схильні до накопичення мутацій, що спричиняють рак товстого кишечника. Ці стовбурові клітини живуть в епітелії або вистелці кишечника та дають початок різноманітним типам клітин, які сформують епітелій кишечника.

Для дослідження, команда вигодовувала повністю здорових мишей їжею, яка на 60% складалась із жирів, протягом 9 місяців. Це значно вище співвідношення чим у звичайній дієті, вміст жиру у якій становить 20-40%.

Миші набрали 30-50% надлишкової ваги а їхній кишечник містив більше пухлин, в порівнянні з кишечником мишей, які харчувались нормально.

Коли дослідники дослідили кишечник мишей, які споживали більше жирної їжі, вони виявили більшу кількість стовбурових клітин.

Науковці помітили також одну цікаву відмінність: популяція стовбурових клітин працювала практично незалежно від клітин, що їх оточували.

За звичайних умов, стовбурові клітини взаємодіють з підтримуючими клітинами або ж клітинами ніші, що знаходяться навколо них. Клітини ніші регулюють активність стовбурових клітини та дають їм сигнал, коли потрібно диференціюватись у певні типи клітин.

Проте дослідники виявили, що стовбурові клітини з кишечника мишей, які харчувались їжею багатою на жири, були настільки незалежні від клітини ніші, що при культивуванні поза організмом, більш активно формували «міні-кишечник», в порівнянні з нормальними стовбуровими клітинами.

Також дослідники вивчили інший тип клітини, який називається клітинами-попередниками, які на крок далі у процесі диференціації, чим стовбурові клітини – виявилось, що ці клітини поводились схожим чином з стовбуровими клітинами.