Як змусити власні клітини знищувати рак?


Як змусити власні клітини знищувати рак?

Використовуючи нанотехнології, біомедичні інженери розробили спосіб, за допомогою якого можна покращити природні кілери імунної системи таким чином, що вони будуть більше ефективно знаходити та знищувати клітини раку в лімфатичних вузлах. Цей метод було вдало випробувано на мишах. У людей він допоможе зупини раку ще у лімфатичних вузлах, попередивши його поширення до решти частин тіла.

Дослідники Університету Ітаки описали, як вони створили та випробували супер природні кіллери у статті, опублікованій у виданні Biomaterials.

Науковці кажуть, що їхньою основною метою було побачити, як метастази лімфатичних вузлів стануть частиною минулого.

Природні кіллери – це тип лейкоцитів в імунній системі, які впізнають ненормальні клітини – клітини, що швидко діляться та клітини, інфіковані вірусами.

Як тільки вони впізнають такі клітини, вони приєднуються до них та випускають токсичні молекули всередину клітини. Ці молекули запускають процес апоптозу клітини, що призводить до загибелі.

Дослідникам вдалось значно пришвидшити цей процес завдяки приєднанню білка TRAIL (Tumor necrosis factor Related Apoptosis-Inducing Ligand) до природного кілера, що перетворило їх на супер кілерів.

Клітини кіллери вводять TRAIL у ракові клітини та запускають процеси, що призводять до загибелі та руйнування клітини.

У попередньому дослідженні на мишах дослідники показали, що приєднання TRAIL до лейкоцитів, які циркулюють у кров’яному руслі, може запобігти поширенню клітин раку до легень, нирок, печінки та інших органів.

Проте, більшість ракових клітин поширюються через лімфатичні вузли, а наявність їх у лімфатичних вузлах є діагностичною ознакою захворювання. Як тільки ракові клітини потрапляють до лімфатичних вузлів, шанси на одужання різко знижуються.

Знищення ракових клітин у лімфатичних вузлах за декілька днів

У наступному дослідженні вчені дізнались, що можуть знищувати клітини раку у лімфатичних вузлах завдяки введенню ліпосом з TRAIL, які приєднуються до природних кілерів, які знаходяться у лімфатичних вузлах. Супер природні кілери знищують всі клітини раку за декілька днів.

Ліпосоми – це маленькі мішечки оточені мембраною, які можна використовувати як транспортний засіб для доставки медикаментів та поживних речовин до клітини.

Дослідники кажуть, що їм потрібно перевірити цей метод на тваринах і, можливо, це займе декілька років перед тим, як справа дійде до клінічних випробувань.

Лікарі використовують чотирьохступеневу систему оцінки розвитку раку. На першому етапі пухлина невеликого розміру і локалізована – рак ще не поширився до лімфатичних вузлів. На 2 та 3 стадіях пухлина збільшується в розмірах, а деякі ракові клітини потрапляють до лімфатичних судин. Четверта стадія характеризується поширенням ракових клітин через лімфатичні вузли до інших органів.

У випадку раку молочної залози, колоректального та раку легень, у 29-37% пацієнтів діагностують метастази в лімфатичних вузлах, тобто рак досягнув стадії, коли клітини від первинної пухлини поширились до сусідніх лімфатичних вузлів. У цих пацієнтів значно більший ризик того, що метастази поширяться до інших органів.