Заняття спортом у старшому віці може захистити пам’ять та вміння думати


Заняття спортом у старшому віці може захистити пам’ять та вміння думати

Нове дослідження, що було опубліковане у виданні Neurology, надало докази того, що заняття спортом у старшому віці можуть уповільнити швидкість зниження розумових функцій.

Дослідники виявили, що дорослі, яким вже за 50, та які мають легке фізичне навантаження або ж воно взагалі відсутнє, відчувають значно швидше зниження можливості пам’яті та розумових функцій, в порівнянні з тими, хто був залучений до помірних чи інтенсивних тренувань.

Це не перше дослідження, яке пов’язало фізичні вправи у пізнішому житті з кращими когнітивними вміннями. Останні дослідження, для прикладу, повідомили про те, що фізична активність може зменшити ризик розвитку хвороби Альцгеймера на 50%.

Інше ж дослідження повідомило про те, що регулярні аеробні вправи впродовж середнього та старшого віку можуть допомогти зберегти головний мозок у здоровому стані, захищаючи його від запалення у ділянках, які пов’язані з розумовою діяльністю та пам’яттю.

На перший погляд може здатись, що кількість досліджень і так достатня, проте дослідники відзначають, що важливим є розуміння того, як фактори щоденного життя можуть допомогти уповільнити зниження розумових функцій, особливо зі старінням населення.

«Наше дослідження показало, що для старших людей є важливими регулярні вправи, які захистять їх та допоможуть зберегти когнітивні здібності.»

Краща пам’ять та мислення з помірними чи інтенсивними тренуваннями

Для проведення цього дослідження вчені проаналізували дані 876 дорослих, віком від 50 років – з середнім значенням віку у 71 рік – які не мали жодних проблем з пам’яттю та мисленням.

Частиною дослідження було опитування, яке мало на меті з’ясувати, як часто учасники експерименту займались фізичними вправами протягом останніх двох тижнів.

Приблизно 90% учасників експерименту повідомили про те, що вони або ж взагалі не брали участі у занятті спортом, або ж мали легку фізичну активність – таку як йога чи ходіння – в той час як решта 10% повідомили про помірну фізичну активність – або високо інтенсивні тренування, такі як біг та аеробіка.

ерез 7 років після початку експерименту, кожен учасник пройшов комп’ютерну томографію головного мозку, а також проявив свої здібності з мислення та пам’яті на тестах. Ці тести були проведені ще раз через 5 років.

У порівнянні з учасниками, які залучались до помірних за фізичною активністю тренувань, ті, хто не займались спортом, мали зниження розумових здібностей та мислення за 5-річний період пропорційний 10 рокам старіння.

Дослідники також повідомили про те, що цей зв’язок також залишився навіть після врахування цілого ряду додаткових факторів: в тому числі вживання алкоголю, паління, індексу маси тіла та тиску крові.

Дослідники так прокоментували результати:

«Фізична активність є привабливою можливістю послабити тягар зниження розумових функцій, оскільки це дешевий спосіб, який не потребує використання медикаментів.

Наші результати припускають, що помірна та інтенсивна активність може допомогти старшим людям затримати старіння головного мозку, проте необхідно більше даних стосовно програм тренувань та клінічних випробувань для того, щоб підтвердити ці результати.»