Невпевненість викликає більший стрес, чим біль


Невпевненість викликає більший стрес, чим біль

Нове дослідження, що було опубліковане у виданні Nature Communications, припускає, що усвідомлення того, що повинно трапитись щось погане, є кращим, якщо порівнювати його з невпевненістю в тому, що трапиться щось погане.

Досліди показали, що мала ймовірність того, що людина отримує болючий удар струмом викликав більше стресу, порівнюючи з випадком, коли людина точно знала це.

Дослідники з Лондона залучили 45 волонтерів для тестування в комп’ютерній грі, що потребувала перевертання каміння, під яким може знаходитись змія.

Основна мета була здогадатись, чи буде під каменем змія. Якщо гравець переверне камінь, під яким знаходитиметься змія, то він отримає слабкий електричний удар в руку.

Після того як учасники звикли до гри, шанс появи змії під каменем змінився, що вплинуло на мінливий рівень невпевненості.

Факти про стрес


  • До симптомів стресу можна віднести безсилість та складність щодо прийняття рішень
  • Стрес може допомогти нам розвинути стратегії для подолання життєвих труднощів
  • Для того, щоб зменшити стрес, добре харчуйтесь, залишайтесь активними та уникайте вживання алкоголю.

Рівень стресу відповідав рівню невпевненості

Складна комп’ютерна модель вимірювала невпевненість учасників стосовно перебування змії під певним каменем.

Для того, щоб виміряти стрес, дослідники спостерігали за змінами розмірів зіниці, виділенням поту, а також за коментарями самих учасників.

Вищі рівні невпевненості, згідно з дослідженням, відповідали більшому стресу, який відчували люди. Найбільш стресові ситуації спостерігались, коли учасники експерименту були у ситуації 50/50 щодо отримання удару електричним струмом, в той час як 0% чи 100% шанси відповідали найнижчим рівням стресу.

Люди, в яких рівень стресу досить близько корелював з рівнем невпевненості, показали кращі результати з відгадування того, чи отримають вони розряд струму, з чого можна зробити висновок про те, що стрес може допомагати нам вирішувати, наскільки ризикованою є певна подія.

Вчені додали:

«Як виявилось, значно гірше не знати того, чи отримаєш ти удар струмом, чим знати на 100%, що отримаєш чи не отримаєш. Ми побачили такий же вплив і на фізіологічні показники: люди більше потіли, зіниці ставали більшими, коли учасники експерименту відчували невпевненість.»

Багато хто, можливо, був знайомий з таким впливом невпевненості, проте це дослідження вперше кількісно оцінило її вплив на стрес.

Стрес – стратегія виживання?

Дослідники кажуть, що сучасне життя тягне за собою багато джерел невпевненості та стресу, проте разом з цим, воно дає багато способів боротьби з ними.

Як приклад сучасних засобів для боротьби з стресом можна розглянути онлайн інформацію, яку ми отримуємо з додатків, скажімо для трекінгу таксі, що зменшує рівень стресу, адже ми можемо відслідкувати місце перебування таксі, що дає змогу клієнту розрахувати, як швидко воно прибуде.

Попередні дослідження припустили, що нездатність контролювати ситуацію також відіграє важливу роль.

Проте стрес не є новим феноменом; і в той час як сучасні ідеї фокусуються на негативному впливі стресу, від нього є і користь.

В експерименті ті, хто відчував вищі рівні стресу у моменти непевності, могли також краще визначити, чи ховає під собою певний камінь змію.

Дослідники відзначають, що в контексті еволюції, факт того, що стресова відповідь корелює з невпевненістю, може свідчити про значний внесок стресу у виживання.