300 апельсинів здатні зупинити рак


300 апельсинів здатні зупинити рак

Можливості вітаміну С можна буде використати одного дня для боротьби з колоректальними раком, згідно з новим дослідженням, опублікованим у журналі Science.

Колоректальний рак, є третім найпоширенішим типом раку в США. Кожного року фіксується близько 93,090 випадків захворюванням цим видом раку.

Близько 50% цих випадків залучають мутації у генах KRAS та BRAF; ці форми захворювання є більш агресивними та не відповідають на сучасні терапії чи хіміотерапії.

Загалом побутує думку, що вітамін С покращує стан здоров’я через антиоксидантний ефект, який або ж запобігає, або заповільнює процес пошкодження клітин.

Проте команда дослідників виявила цілком протилежну закономірність, що проявляється у формах колоректального раку, що пов’язані з мутаціями вищезгаданих генів. У цих випадках, вітамін С сприяв окисненню у ракових клітинах, що безумовно мало позитивний вплив на здоров’я пацієнтів.

Науковці помітили, що у культурах клітин та мишах, високі дози вітаміну С – еквівалентні поїданню 300 апельсинів – ускладнювали ріст колоректальних пухлин з мутаціями генів KRAS та BRAF.

Тепер вони сподіваються, що отримані результати допоможуть розробити нові способи лікування та дізнатись, які пацієнти зможуть отримати найбільше користі від цього.

Ефект Троянського коня

У середовищі, яке добре збагачене киснем, як артерії людини для прикладу, фракція вітаміну С, яку також називають аскорбіновою кислотою, стає окисненою та перетворюється на дегідроаскорбінову кислоту (ДГА).

На цей момент вже було відомо, що певні мембранні білки, які називаються глюкозними транспортерами GLUT1, забезпечують надходження всередину клітини глюкози та ДГА, проте цього не може зробити аскорбінова кислота. А що робить ДГА всередині клітини залишалось загадкою.

Теперішнє дослідження відкрило, що ДГА діє наче Троянський кінь. Як тільки вона потрапляє всередину, природні антиоксиданти у ракові клітині намагаються перетворити ДГА назад до аскорбінової кислоти; при цьому всі запаси антиоксидантів клітини вичерпуються і клітина помирає від окислювального стресу.

Дослідники пояснюють, що багато нормальних клітин мають GLUT1, проте KRAS- та BRAF- мутантні клітини раку зазвичай мають значно більші кількості цих білків-переносників, оскільки їм потрібні великі кількості глюкози для постійного росту та виживання.

KRAS- та BRAF- мутантні клітини також виробляють більше реактивного кисню, в порівнянні з нормальними клітинами, тому і потребують більше антиоксидантів для виживання. Поєднання цих характеристик робить ракові клітини дуже вразливими до дії ДГА.

Потрібні подальші дослідження

Оскільки вітамін С впливає на клітинні функції різними шляхами, а не тільки як про- та антиоксидант, потрібно більш детально дослідити вплив високих доз вітаміну С на нормальні клітини та клітини імунної системи.

Дослідники впевнені, що їхня робота допоможе розробити нові біомаркери, які в свою чергу полегшать фізіологам визначення пацієнтів, яким це лікування підійде найкраще.

Ці дослідження також можуть стати корисними для лікування інших важких видів раку, які характеризуються наявністю великої кількості транспортерів GLUT1: це і карцинома нирок, рак сечового міхура та підшлункової залози.