
Пневмонія – інфекційне захворювання, що протікає у легенях і може бути спричинене бактеріями, вірусами, грибами чи іншими паразитичними організмами. Характеризується це захворювання, в першу чергу, запаленням альвеол легень, або ж альвеолами, що заповненні рідиною. Альвеоли – це мікроскопічні мішечки, що знаходяться у легенях та поглинають кисень.
У випадках серйозного захворювання, пневмонія може призвести до важкого стану пацієнта та навіть спричинити смерть. Незважаючи на те, що захворювання може з’явитись у молодих та здорових людей, воно є найбільш небезпечним для дорослих, немовлят, та людей з послабленою імунною системою.
У Сполучених Штатах більше 3 мільйонів людей щорічно хворіють на пневмонію, 17% з них отримують лікування у лікарнях. Більшість людей з пневмонією одужують, проте приблизно 5% пацієнтів не справляються з захворюванням.
Що спричиняє пневмонію?
Бактерії та віруси є основними чинниками пневмонії. Коли людина вдихає часточки організмів, що спричиняють пневмонію, до легень, а імунна система не може жодним чином запобігти цьому, мікроорганізми поселяються у маленьких повітряних мішечках, альвеолах, та продовжують розмножуватись. Після цього організм відправляє до альвеол лейкоцити для знешкодження інфекції, внаслідок чого мішечки наповнюються рідиною та гноєм – що власне й спричиняє пневмонію.
Пневмонія має бактеріальні, вірусні, грибкові та інші збудники.
Бактеріальна пневмонія.
Streptococcus pneumoniaе є найбільш частим збудником бактеріальної пневмонії. Люди, що страждають від хронічної обструкції легень чи алкоголізму найчастіше отримують пневмонію від Klebsiella pneumoniae та Hemophilus influenzae. Атипова форма пневмонії, що зазвичай розвивається влітку та восени, спричиняється Mycoplasma pneumoniae.
Вірусна пневмонія
Вірусні пневмонії – це захворювання, які зазвичай не відповідають на лікування антибіотиками (на противагу бактеріальним пневмоніям). Аденовіруси, риновіруси, вірус грипу, респіраторний синцитіальний вірус, вірус парагрипу – ось основні збудники вірусної пневмонії.
Грибкова пневмонія.
Гістоплазмозис, кокцидомікозис, бластомікозис, аспергільозис та криптококкозис – грибкові інфекції, що призводять до появи грибкової пневмонії. Ці типи пневмонії зустрічаються відносно нечасто.
Хто хворіє на пневмонію?
- Курці
- Люди, що зловживають алкоголем
- Пацієнти, що мають певні захворювання. Хронічна обструкція легень,емфізема, астма, ВІЛ/СНІД
- Молодші 1 року, чи старші 65 років
- Мають послаблений імунітет
- Пацієнти, що приймають ліки проти гастроезофагеального рефлюксного захворювання
- Особини, які щойно одужали після застуди чи грипу
- Ті, що недоїдають
- Пацієнти, які нещодавно були госпіталізовані у палату інтенсивної терапії
- Особи, які піддались впливу певних хімічних забруднювачів
- Люди, що мають ризик потрапляння дихального слизу чи слини з носу чи рота, рідин, їжі зі шлунка до легень
Симптоми пневмонії
Симптоми пневмонії, що спричинена бактеріями, зазвичай проявляються раніше, в порівнянні з вірусними збудниками. Люди похилого віку та маленькі діти можуть відразу мати гарячку або ж більш легші симптоми, чим очікується для груп з високим ризиком. У більшості випадків пневмонія починається з симптомів застуди чи грипу, після чого з’являється гарячка, озноб, кашель з мокротинням.
Незважаючи на те, що загалом симптоми можуть варіювати, можна виділити ті, які зустрічаються найчастіше:
- Кашель
- Руде чи зелене мокротиння, відкашляне з легень
- Гарячка
- Швидке дихання
- Озноб
- Болі в грудній клітці, що посилюються при глибокому вдиху ( плевральний біль)
- Прискорене серцебиття
- Втома та слабкість
- Нудота та блювота
- Діарея
- Спітнілість
- Головний біль
- Біль у м’язах
- Марення чи галюцинації
- Смуглявий чи багрянистий колір шкіри (ціаноз) через збіднену на кисень кров