Аналіз слини дозволить виявляти рак


Аналіз слини дозволить виявляти рак

Швидкий точний тест, який здатен виявити біомаркери раку легень у слині, скоро будуть перевірятись вже на пацієнтах.

Дослідження, яке тривало більше 10 років, привело вчених до дійсно вражаючих результатів. Дослідники працювали над методом, який називається «рідинна біопсія», що дозволяє визначити ДНК пухлинних клітин, яка циркулює у рідинах, таких як слина.

Рідинна біопсія може стати швидким, менш інвазивним методом визначення раку та легшого відстеження розвитку захворювання впродовж лікування.

Дослідники описали свій прототип у новинах на щорічній зустрічі Американської Асоціації Наук.

Пристрій використовує електричне поле для виявлення біомаркерів недрібноклітинного раку легень (non-small cell lung cancer) у слині.

Пристрій аналізує вміст екзосом – невеликих пухирців, всередині яких розташовані молекули, які виділяє клітина. Пристрій змушує екзосоми виділяти свій вміст та починає біодетекцію молекул.

Висока точність в порівнянні з сучасними технологіями

У дослідженні, що було опубліковано у 2013 році, дослідники, використовуючи свою методику, показали, що слина містить екзосоми пухлинних клітин, які до того були виявлені у крові.

Даний підхід має високу точність у порівнянні з сучасними методами секвенування, пояснює науковець, а клінічні випробування з пацієнтами будуть проходити цього року у Китаї.

Дослідники кажуть, що для отримання результату потрібно тільки прийти до лікаря та почекати 10 хвилин.

тодик. Для прикладу, якщо на рентгені видно підозрілий вузол, лікар може використати слинний тест для швидкого визначення того, чи це рак.

Тест працює завдяки виявленню генетичних мутацій у білку, який називається рецептор епідермального фактору росту (РЕФР). У нормі, білок допомагає клітинами рости та ділитись, проте деякі клітини раку легень мають занадто багато цього білка, що дає їм можливість рости швидше. Для лікування використовують інгібітори цього білка.

Дослідники також були зацікавлені пошуком можливостей для слинного тесту, що давав би змогу виявляти мутації, які пов’язані з орофарингальними типами раку – раком ротової порожнини та задньої стінки горла.

Нагадаємо, що нещодавно було повідомлено про розробку тесту мигдаликів, що дасть змогу виявити хворобу Паркінсона на ранніх стадіях. Тест, який використовує біопсію мигдаликів, можу забезпечити точним та швидким діагностуванням хвороби, яку наразі неможливо виявити на її ранніх стадіях.