Від чого залежить вразливість до депресії?


Від чого залежить вразливість до депресії?

Нове дослідження припускає, що норадреналін – або як ще його називають норепінефрин – може впливати на вразливість до депресії через свій вплив на дофамінові нейрони у головному мозку.

Нове дослідження, що вперше виявило зв’язок такого типу, було опубліковане у виданні Nature Neuroscience.

Стресові життєві ситуації – такі як смерть близької людини, серйозна аварія чи втрата роботи – можуть викликати важку депресію, яка є частим психологічним розладом, що характеризується втратою зацікавленості та задоволення, почуттям провини та низької самооцінки, порушеним сном чи відсутністю апетиту, почуттям втоми, сумом та поганою концентрацією.

Вчені думають, що вирішальним фактором у тому, чи викличе стресова подія депресію чи ні, має пружність. Проте, біологія пружності є загадковою, тому тут ще багато чого потрібно дослідити.

Наразі ми вже знаємо, що невелика частина середнього мозку, вентральна область покришки (ВОП) багата на нейрони, що виділяють дофамін та які відіграють ключову роль у вразливості до стресу та депресії.

Нездатність виділяти норадреналін робить тварин вразливими до депресії

Імітуючи стресові життєві події на моделях тварин, команді вдалось підтвердити попередні здогадки про те, що посилення виділення дофаміну у нейронах зони ВОП відповідає за депресію.

Вони також показали, як інший тип нейронів – ті, що виділяють норадреналін та розташовані у іншій ділянці головного мозку, голубій плямі – керують активністю дофамінових нейронів.

Короткі факти про депресію


  • Всього налічується близько 350 мільйонів людей, що страждають від депресії
  • Незважаючи на ефективність медикаментів, тільки половина з цієї кількості отримує їх
  • У найгіршому випадку депресія можу призвести до самогубства, що є другою за кількістю причиною смертей серед людей віком 15-29.

Саме цей контроль спрямовує організм або ж до пружності, або ж до вразливості до депресії

Норадреналін є нейромедіатором, який залучений до регуляції емоції, сну та розладів настрою.

Команда використала декілька підходів для того, щоб активувати чи вимкнути потрібні нейрон. Серед цих підходів були фармацевтичні, генетичні, оптогенетичні (коли гени в нейронах вмикаються при потраплянні на них світла) методи.

Вони виявили, що тварини, які не можуть виділяти норадреналін, систематично вразливі до депресії, якщо піддаються впливу хронічного стресу.

Проте, вони також виявили, що такий стан повністю зворотній: коли нейрони стимулювали до виділення більшої кількості норадреналіну, тварини ставали більш адаптовані до стресу і менше вразливі до депресії.

Команда дослідників впевнена, що їхнє відкриття є справжнім проривом, який може привести до нових ліків від депресії. Вони пояснюють:

“Якщо не брати до уваги наше відкриття щодо механізмів головного мозку, які залучені до розвитку депресії, наші результати допомогли пояснити, як адренергічні медикаменти можна використовувати для лікування важких форм депресії.”