fbpx

Більшість ракових мутацій відбуваються через помилки в копіюванні ДНК


Більшість ракових мутацій відбуваються через помилки в копіюванні ДНК

Дві третіх мутацій, що викликають рак, можуть з’являтись через випадкові непередбачувані помилки копіювання ДНК, згідно з новим дослідженням науковців з Cancer Center in Baltimore. Ці помилки відбуваються незалежно від способу життя чи факторів зовнішнього середовища.

Ще не повністю зрозуміло, чому деякі люди хворіють на рак, а деякі ні. Існують фактори способу життя, що збільшують можливість появи раку у деяких людей, такі як паління, вживання алкоголю, ожиріння, та вплив шкідливих хімічних речовин.

Поки вплив цих факторів можливо контролювати, для зменшення ризику раку, більшість випадків розвитку раку трапляються у людей без впливу жодних відомих факторів та без родинної історії захворювання.

У людей, які активно намагаються зменшити свій шанс захворіти на рак, живучи здоровим способом життя та уникаючи всіх відомих факторів ризику, після страшного діагнозу може постати запитання, що вони роблять не так. Науковці відповідають: «Це не ваша вина. Нічого з того, що ви зробили, або ж не зробили, не вплинуло на появу захворювання.»

Навіть слідкуючи усім медичним рекомендаціям, рак може розвиватись через помилки, що виникають при поділі та утворенні нових клітин.

Стратегії раннього виявлення можуть допомогти боротись з раком, спричиненим помилками копіювання

Команда з John Hopkins Kimmel Cancer Center розпочала дослідження для того, щоб виявили яка частка мутацій при раку, спричинена помилками копіювання ДНК. Свої результати вони опублікували у виданні Science.

Добре відомо, що ми повинні уникати факторів зовнішнього середовища, таких як паління, для зменшення ризику раку. Проте не всім відомо, що кожного разу при нормальному поділі клітини, вони роблять велику кількість помилок.

Ці помилки копіювання є потенційним джерелом ракових мутацій, що історично були недооцінені. Ця нова робота вперше оцінює частку мутацій спричинених такими помилками.

«Нам потрібно й надалі заохочувати людей уникати факторів ризику зовнішнього середовища, що збільшуються ризик раку. Проте у багатьох людей рак розвивається через випадкові помилки копіювання ДНК, тому потрібні засоби для раннього виявлення раку, коли він виліковний.»

Науковці погоджуються з попередніми дослідженнями, що стверджували, що близько 40% випадків раку могли бути попереджені уникненням шкідливих факторів зовнішнього середовища.

Мутації спричинені помилками копіювання

Використовуючи математичну модель, науковці вирахували кількість критичних мутацій у кожному з 32 видів раку, для того щоб вирахувати, який відсоток цих мутації, припадав на помилки копіювання, вплив середовища, спадковість. Для прикладу, для раку підшлункової залози, 77% відповідали за помилки копіювання ДНК, 18% припадали на щоденні фактори середовища і 5 % на спадковість.

У випадку раку кісток, мозку та простати, більше 95% мутацій припадали на випадкові помилки копіювання ДНК. На противагу, у випадку раку легень, 65% мутацій були результатом впливу середовища, в основному паління. Інші 35% складали помилки копіювання.