Чи безпечні електронні сигарети?


Чи безпечні електронні сигарети?

Дуже популярною є думка про те, що електронні сигарети є безпечною альтернативою звичайного паління. Проте дослідники все частіше зустрічають негативні впливи електронних пристроїв на здоров’я. Тепер нове дослідження визначило хімічні речовини у парі двох популярних виробників електронних сигарет, які можуть шкодити клітинам таким чином, що може з’явитись рак.

Результати дослідження були опубліковані у виданні Oral Oncology.

Використання електронних сигарет стало дуже популярним у США; нещодавнє дослідження Центра за Контролем та Попередженням Захворювань (CDC) виявило, що 13% американців спробувало електронні сигарети принаймні один раз протягом життя, більше чим 20% дорослих віком від 18 до 24 років користувались цим пристроєм.

У той час, як електронні сигарети не містять тютюну – на противагу звичайним сигаретам – пар, що виробляється пристроєм та, який вдихається користувачем, містить нікотинові ароматизатори та інші хімічні речовини. Нікотин – це основний компонент, який викликає звикання.

Основною темою досліджень останніх років був влив таких речовин на здоров’я людини; деякі дослідження припускали, що електронні сигарети значно менш шкідливі чим звичайні сигарети та можуть допомогти кинути палити, інші ж припускали, що такі пристрої значно шкодять здоров’ю.

Нещодавнє дослідження науковців з Гарварду, для прикладу, виявило, що багато ароматизованих рідин, які використовуються в електронних сигаретах, містять речовини, які пов’язують з розвитком облітеруючого бронхіоліту – важкого респіраторного захворювання, що характеризується пошкодженнями маленьких легеневих повітряних мішечків – альвеол.

Тепер дослідники повідомили про те, що електронні сигарети можуть завдавати значної шкоди клітинам людини, що може призвести до раку.

Навіть дим електронних сигарет, що не містить нікотину, завдає шкоди клітинам

Для отримання результатів, команда дослідників застосувала екстракти пару від двох популярних виробників електронних сигарет до здорових епітеліальних клітин людини – клітин, що вистеляють органи, залози та порожнини тіла – у чашці Петрі, та порівняли зі здоровим клітинами, на яких нічим не діяли. Один з парів містив нікотин.

Дослідники виявили, що клітини, які піддавали впливу пару електронних сигарет, були більш схильні до ушкоджень ДНК та загибелі, в порівнянні з контрольною групою.

Якщо розібратись детальніше, то клітини, на які діяли паром електронних сигарет, виявляли пошкодження у ланцюгах ДНК – процес, який може призвести до появи раку. Крім цього, такі клітини більш схильні до апоптозу та некрозу; обоє процесів є формою загибелі клітини, тільки з тією різницею, що останній викликається дією зовнішніх факторів, таких як травмування чи отруєння.

Цікавим є те, що такий же ефект проявлявся і в дії екстракту пару, що не містив нікотину, хоча і меншою мірою, що наштовхує на думку про те, що не тільки нікотин у складі сигарет може викликати пошкодження клітин.

Електронні сигарети нічим не кращі за звичайні

Команда відзначає, що існували певні обмеження щодо їх дослідження. Для прикликану, культури клітин, які використовували науковці у дослідженні не можна повністю ототожнювати з тими, що наявні в організмі людини, тому, можливо, пар електронних сигарет має інший вплив в організмі людини.

Крім цього, дослідники не використовували дозу пару, яку зазвичай вдихають користувачі електронних сигарет. Саме в цьому дослідженні, кількість пару була схожа з тим, яку б можна було отримати впродовж кількох годин безперервного паління, тобто доза була набагато вищою, чим в нормі.