fbpx

Хропіння: причини та способи лікування


Хропіння: причини та способи лікування

Хропіння – це шум, який виникає при диханні, спричинений вібрацією тканин у верхніх дихальних шляхах. Це досить поширена проблема, яка уражає практично всіх людей у певний період їхнього життя. Основною причиною є опір повітроносних шляхів.

Ті люди, які палять, мають надлишкову вагу, вживають алкоголь, або ж чоловіки, що мають проблеми з носовим диханням, є більш схильні до постійного храпу. Хропіння може завдавати шкоди, або ж бути ознакою серйозного медичного розладу, відомого як Обструктивне Апное Сну.

Кожна людина, яка хропить, повинна проконсультуватись з лікарем для визначення причини та для належного втручання, яке необхідне для зупинки хропіння.

Факти щодо хропіння:

  • Хропіння є наслідком турбулентного потоку повітря через верхні дихальні шляхи, що спричиняє коливання м’яких тканин.
  • Чоловіки хроплять частіше жінок
  • Приблизно 70% випадків хропіння передається спадково
  • Приблизно 5-7% дітей постійно хроплять – будь-яка дитина, яка хропить, повинна бути оглянутою лікарем
  • Регулярне хропіння здатне стимулювати потовщення сонних артерій (каротидний атеросклероз)
  • В середньому хропіння може досягати від 60 (звичайна розмова) до 90 (потужна газонокосарка) децибел
  • Внутрішня вібрація у середньому вусі, що спричинена хропінням, робить людей більш вразливими до втрати слуху
  • Люди, що хроплять, більш схильні до втоми протягом дня та автопригод, в порівнянні з людьми, які не хроплять
  • Незважаючи на те, що храп є досить поширеним, цей розлад лікується

Причини та лікування

Коли ви прокинулись, тканини у вашому горлі та верхніх дихальних шляхах відкриті для легкого надходження повітря до легень. Під час сну, м’які тканини та язик розслабляються та можуть частково блокувати рух повітря.

Якщо повітря під час рух зустрічає опір, може з’являтись храп. Залежно від причин виникнення храпу, є різні способи для його подолання.

Попереду вас чекає список з 10 різних шляхів, які допоможуть вам зменшити або ж повністю позбутись хропіння.

Уникайте вживання алкоголю та седативних препаратів.

Медичні препарати, які є депресантами чи седативними, розслаблюють м’язи, що змушує їх неконтрольовано спадатись. Уникати вживання алкоголю необхідно хоча б за 4 години перед сном.

Позбудьтесь непрохідності носових шляхів

Кортикостероїди, назальні спрею, антигістамінні препарати та зволожувачі повітря допоможуть вам позбутись запалення та непрохідності, що призводить до хропіння.

Змінюйте пози для сну

Хропіння трапляється частіше, якщо ви спите на спині, оскільки розслаблений язик більш схильний до блокування повітряних шляхів. Якщо ж ви буде спати на боку, піднявши голову на декілька сантиметрів, або ж використовуючи спеціальні ортопедичні подушки для вдосконалення положення шиї, то це зможе покращити ваш стан. Прикріпивши половинку тенісного м’яча або ж іншого м’якого предмета до спини, вам не вдасться перевернутись на спину під час сну.

Вправи для горла

Посилення слабких м’язів у шиї та горлі за допомого вправ, може допомогти попередити їхнє спадання під час сну. Як і інші вправи, ці вправи потрібно виконувати регулярно для того, щоб досягнути певних результатів.

Киньте паління

Тютюновий дим є сильним подразником, який спричиняє запалення тканин. Через те, що дихальні ходи можуть бути вузькими, навіть невелике запалення може спричинити проблеми з проходженням повітря.

Хороша гігієна сну

Слідуйте програмі хорошої гігієни сну, яка дозволить вам отримувати регулярний сон на комфортному ліжку у темній прохолодній кімнаті. Неадекватний сон може призвести до ожиріння та, як наслідок, ожиріння.

Тривалий позитивний тиск повітря

Доставка повітря під надлишковим тиском через носову чи лицеву маску є золотим стандартом лікування хропіння, спричиненого помірним чи важким обструктивним апное сну.

Хірургічне лікування

Існує декілька хірургічних процедур, які можуть послабити хропіння. Проте через низькі показники успіху даних операцій та потенційні ризики для здоров’я, хірургічне втручання залишається останнім заходом, до якого потрібно звертатись.