
Якщо ви почуваєтесь погано після довгої ночі, це, напевне, наслідок того, що ваш мозок втратив здатність регулювати емоції через втому, згідно з дослідженням, що було опубліковане у виданні Journal of Neuroscience.
Центр за контролем та попередженням захворювань стверджує, що нестача сну є досить значною суспільною проблемою, адже приблизно 30% американців сплять менше 6 годин на добу.
Нестача сну пов’язана з автомобільними аваріями, індустріальними катастрофами, медичними та іншими типами помилок. Хвороби, які супроводжують нестачу сну: гіпертензія, діабет, депресія, надлишкова вага та рак.
Ключовими факторами є цілодобовий доступ до технологічних досягнень людства, робочий графік, а також такі розлади як безсоння та обструктивне апнеа сну.
До цього часу не було відомо, що саме спричиняє емоційні розлади, які характерні для нестачі сну.
Неврологічний механізм відкрито
Нове дослідження, що було проведено науковцями з Ізраїлю, визначило неврологічний механізм, який є відповідальним за порушення регуляції емоцій та збільшенню тривоги через нестачу сну.
Воно також показало, що нестача сну може впливати на нашу здатність регулювати емоції та на здатність виділяти ресурси мозку на когнітивні функції.
18 дорослих учасників досліду провели одну ніч без сну та пройшли два раунди тестів, в той час як їхній мозок оцінювали на функціональній магнітно-резонансній томографії і/або за допомогою електроенцефалограми.
Перший тест піддослідні пройшли після ночі хорошого сну, а друге коло після однієї безсонної ночі, що була проведена у лабораторії.
У першому тесті учасникам потрібно було описати напрямок, в якому рухались жовті крапки на фоні відволікаючих зображень. Ці зображення були позитивно емоційні, негативно емоційні або ж нейтральні.
Безсонна ніч змінює емоційне сприйняття
Після хорошого нічного відпочинку, учасники визначали напрямок руху точок на фоні нейтральних картинок швидше та більш точно, а електроенцефалограма показала, що залучаються різні неврологічні відповіді на нейтральні та неврологічні подразники.
Після безсонної ночі учасники виконували завдання однаково погано як з нейтральними зображеннями, так і з емоційними, а електричні відповіді головного мозку практично не відрізнялись залежно від картинок, що свідчило про нижчий ступінь регулювання емоцій.
Другий тест оцінив рівень зосередженості.
Учасники всередині МРТ-сканера мали виконати завдання, які потребували їхньої уваги для натискання кнопок та ігнорування фонових відволікаючих зображень з емоційним чи нейтральним характером.
Цього разу дослідники вимірювали рівень активності різних частин головного мозку під час того, як учасники виконували когнітивні завдання.
Після однієї безсонної ночі, учасники були спантеличені всіма типами картинок (нейтральними та емоційними), в той час як ті учасники, які добре відпочили, були спантеличені тільки емоційними зображеннями.
Ці результати показали, що без сну просте розрізнення, що є емоційною подією, а що нейтральною – порушене. Ми можемо відчувати однакові емоційні сигнали від всіх події, навіть нейтральних, та втрачати здатність вибирати, яка інформація для нас більш або менш важлива. Це зрештою може призвести для порушення когнітивних функцій та неправильному оцінюванню подій так само, як і до тривожного стану.