Хвороба Паркінсона: яка роль мітохондрій дофамінових клітин?


Хвороба Паркінсона: яка роль мітохондрій дофамінових клітин?

Дослідники з Норвегії припускають, що відповіддю на питання «що спричиняє хворобу Паркінсона» можуть слугувати мітохондрії – маленькі енергетичні станції всередині клітини – у клітинах, що виробляють дофамін. Науковці виявили, що дофамінові клітини у хворому головному мозку менш здатні до відновлення пошкодженої мітохондріальної ДНК, у порівнянні з клітинами здорового головного мозку.

Науковці вірять в те, що їхня знахідка приведе до нових способів лікування хвороби Паркінсона. Результати дослідження були опубліковані у виданні Nature Communications.

Хвороба Паркінсона є прогресивним нейродегенеративним захворюванням, що уражає рухову активність та може проявлятись у ригідності м’язів, проблемах мови, тремору рук, ніг, щелепи та лиця; викривленій позі, ходьбі.

Незважаючи на десятки років досліджень, точну причину хвороби Паркінсона не вдалось встановити. Експерти загалом погоджуються, що причина криється у поєднанні генетичних факторів та впливі середовища.

Відомим фактором ризику є вік. Приблизний ризик розвитку хвороби Паркінсона становить 2-4% для людей віком понад 60 років, в порівнянні з 1-2% для загального населення.

Хвороба в основному впливає на дофамін-продукуючі нейрони чи нервові клітини у ділянці головного мозку, що називається чорна субстанція. З розвитком захворювання ці клітини перестають виконувати свої функції та гинуть, зменшуючи цим самим загальний рівень дофаміну, що є хімічними месенджером, який відіграє важливу роль у контролі руху.

Багато дослідників вважають, що розуміння механізмів саме руйнування дофамінових клітин може привести до можливих способів лікування хвороби Паркінсона.

Пошкодження мітохондріальної ДНК

Для свого дослідження науковці сфокусувались на мітохондріях у дофамінових клітинах. Мітохондрії є маленькими компартментами всередині клітини, що працюють як енергетичні станції: вони споживають поживні речовини та виробляють енергетично багаті молекули для клітини.

Мітохондрії мають свою власну ДНК, що відділена від  ядерної ДНК клітини, яка містить необхідну інформацію для побудови енергетичних станцій.

«Відомо що ДНК мітохондрій пошкоджується з віком, спричиняючи погіршення роботи енергетичних генераторів, нестачу енергії та захворювання»

Дослідники розпочали детальне дослідження мітохондріальної ДНК головного мозку здорових старших людей та людей з хворобою Паркінсона.

Вони виявили, що дофамінові клітини у чорній субстанції здорового мозку були здатні протистояти пошкодженням мітохондріальної ДНК, виробляючи більшу кількість здорової ДНК.

Цей процес компенсації був значно слабшим у хворому головному мозку, що призводило до поступової втрати здорової ДНК у мітохондріях дофамінових клітин.

Науковці вірять в те, що їхня знахідка відкрила важливий механізм, що в нормі захищає головний мозок проти вікових пошкоджень. Цей механізм не працює належним чином у людей з хворобою Паркінсона, що робить їх мозок більш вразливим до впливу старіння.