Наскільки денний сон покращує навчання?


Наскільки денний сон покращує навчання?

Згідно з новим дослідженням, отримання винагород впродовж навчання може допомогти закріпити знання та навички у вашій пам’яті, особливо якщо комбінувати їх з денним сном.

Важливі знахідки дослідників з університету Женеви, що будуть опубліковані у журналі eLife, вказують на те, що пам’ять, пов’язана з винагородою, значно підсилюється сном. Навіть короткий сон після періоду навчання є дуже корисним.

Винагороди працюють як своєрідний ярлик, який закріплює інформацію у мозку впродовж навчання.

Під час сну, ця інформація в першу є чергу консолідується, випереджаючи інформацію з низькими показниками винагороди, та переноситься у відділи головного мозку, що відповідають за довготривалу пам’ять.

Результати дослідження показали, що нестача сну може мати негативні ефекти на досягнення результатів у навчанні.

31 здоровий волонтер взяв участь у дослідженні. Їх було розділено випадковим чином на групи, залежно від наявності сну. Чутливість обох гру до винагороди була виміряна і була практично однаковою. Головний мозок учасників сканували під час того, як волонтери намагались пригадати пари картинок. Вісім серій картинок були показані а волонтерам сказали, що у випадку запам’ятовування певних чотирьох пар, вони отримають більшу винагороду.

Після чого учасники мали перерву тривалість 90 хвилин, яку вони проводили або ж просто відпочиваючи, або ж спали. Після перерви учасники мали змогу перевірити свою пам’ять та оцінити наскільки вони були впевнені у правильності своєї відповіді. Учасникам також запропонували взяти участь у такому ж експерименті три місяці потому.

Обидві групи показали значно кращі результати у запам’ятовуванні картинок, де винагорода була піднята, проте загалом група зі сном виконала завдання з більшим успіхом. Що найбільше здивувало науковців, три місяці опісля, учасники, які належали до групи сну, були вибірково кращими у запам’ятовуванні пар картинок з більшою винагородою.

Учасники, які належали до групи сну, також були більш впевненими щодо вказування правильних відповідей під час тестування, навіть після трьох місяців.

Магнітно-резонансна томографія показала, що група сну показала значно більшу активність нейронів у зоні гіпокампу, невеликої зони головного мозку, що є критично важливою для формування спогадів. Це корелювало зі значною кількістю спалахів мозкової активності, які називаються повільні шпинделі (вид хвилі на енцефалограмі ). Після трьох місяців перерви, група сну також показала підвищену кількість зв’язків між гіпокампом, смугастим тілом та медіальною частиною префронтальної кори, зон головного мозку, що залучені до консолідації пам’яті та процесу винагородження.

Наразі вчені вже знають, що сон допомагає підсилювати пам’ять, проте новим стало те, що він також допомагає обирати інформацію із більшим коефіцієнтом винагороди.

Це має неабияке адаптивне значення, адже консолідація пам’яті повинна працювати для виокремлення основної інформації, яка необхідна для досягнення успіху та виживання.