Стовбурові клітини дозволили загоювати травми спинного мозку


Стовбурові клітини дозволили загоювати травми спинного мозку

Функціональна тканина була вирощена у спинному мозку щурів з використанням технік стовбурових клітин, згідно з дослідженням, що було опубліковане у виданні Nature Medicine.

Стовбурові клітини становлять основу регенеративної медицини. Регенерація – це процес відновлення тканин організму після пошкодження.

Центр Регенеративної Медицини описує стовбурові клітини як клітини, що постійно діляться та відтворюються потрібну кількість копії самих себе; вони також можуть перетворюватись у спеціалізовані клітини. Такий процес називається диференціація.

Поліпотентна клітина може відтворити будь-яку необхідну для організму тканину, проте не всі стовбурові клітини є поліпотентними; є різні типи стовбурових клітин з певними стратегіями до регенерації.

Науковці довго намагались знайти спосіб змусити стовбурову клітину замінити певний тип клітин, які були пошкодженні внаслідок травми чи інших чинників.

Людський кортикоспінальний тракт несе в собі пучки нервів від кори головного мозку вниз по спинному мозку.

Вдала регенерація кортикоспінальних аксонів

Попередні експерименти з використанням стовбурових клітин привели до функціонального одужання щурів, які мали ушкоджений спинний мозок, проте жодне з досліджень не використало регенерацію кортикоспінальних аксонів. Для людини кортикоспінальні аксони є необхідними для довільних рухів.

До тепер вважалось, що кортикоспінальні нейрони не мають внутрішнього механізму, необхідного для регенерації.

Дослідники вирішили перевірити здатність кортикоспінальних нейронів до регенерації. Для цього вони помістили мультипотентні нервові клітини-попередники до місця пошкодження спинного мозку у щурів. Мультипотентні клітини – це стовбурові клітини, що здатні регенерувати будь-які типи клітин.

Після цього команда науковців змусила клітини розвиватись певним чином для формування спинного мозку.

Клітини розвинулись значно краще, чим цього очікували автори дослідження, замінюючи втрачені тканини та формуючи функціональні синапси, що дозволило щурам рухати кінцівками більше, чим вони могли до лікування.

Дослідники кажуть:

«Кортикоспінальний шлях є найбільш важливим для рухової системи людини. До цього часу не було зафіксовано успішної регенерації цього шляху. Багато хто намагався, проте їх чекали невдачі, в тому числі й нас, у попередніх спробах.»

Все ще довгий шлях попереду

Науковці кажуть, що вперше команда використала нервові стовбурові клітини для перевірки того, чи будуть вони підтримувати регенерацію, що інші клітини зробити не могли.

Спочатку дослідники скептично ставились до того, що така терапія може бути розроблена для покращення функціонування у людей, проте можливості регенерації найбільш важливої рухової системи наразі виглядають більш реально.

Все ще залишається досить тривалий шлях перед тим, як стовбурові клітини будуть протестовані на людях, чи використані для їхнього лікування.

Першим кроком є проведення досліджень на тваринах, які повинні показати, що такий спосіб лікування можна безпечно використовувати з довготривалою функціональною користю для пацієнта.