Переривчастий сон збільшує ризик інсульту


Переривчастий сон збільшує ризик інсульту

Люди літнього віку, які мало сплять та часто прокидаються, більш схильні до ускладнення кровопостачання судин чи кисневого голодування тканин у головному мозку, згідно з дослідженням, що було опубліковано у виданні Stroke.

З віком у людей змінюються патерни сну. Безсоння все частіше переслідує вас, а час для того, щоб заснути все збільшується. Фрагментація сну, або переривання сну пробудженням, також може стати серйозною проблемою.

Зміни, які трапляються по відношенню до циркадних ритмів, годинника організму, який координує функції організму, в тому числі й сон, можуть зробити літніх людей більш сонливими ввечері та змушувати прокидатись рано вранці.

Проблеми зі сном можуть бути спричинені медичними чи психіатричними захворюваннями, проте вони також можуть призвести і до подальших проблем зі здоров’ям, в тому числі й до серцево-судинних захворювань.

Погана якість сну була пов’язана з більш складними формами атеросклерозу у головному мозку літніх людей та з вищим рівнем кисневого голодування тканин головного мозку, чи інфарктами. Ці фактори збільшують ризик інсульту та когнітивних ускладнень.

У теперішньому дослідженні дослідники хотіли перевірити зв’язок між фрагментацією сну та детальними змінами та пошкодженнями кровоносних судин та інфарктами в тканині головного мозку, яка була отримана шляхом автопсії від тих самих пацієнтів.

Зменшений приток кисню до головного мозку

Команда науковців проаналізувала головний мозок 315 людей, з яких 70% складали жінки; середній вік складав 90 років.

Учасники пройшли однотижневий моніторинг активності для запису активності та відпочинку. З цих даних дослідники отримали інформацію про якість сну та циркадні ритми. Фрагментація сну спричиняла переривання сну в середньому сім разів на годину.

Загалом, 29% пацієнтів постраждали від інсульту, в той час як 61% мали ознаки пошкодження кровоносних судин головного мозку середнього та важкого рівня.

Сильніша фрагментація сну була пов’язана з вищим на 27% ризиком розвитку важкої форми атеросклерозу. За кожні наступні 2 пробудження протягом години сну, ризик отримання значного кисневого голодування для тканин зростав на 30%.

Інші фактори ризику, такі як індекс маси тіла, паління, діабет, підвищений кров’яний тиск та інші медичні стани, такі як хвороба Альцгеймера, біль, депресія та серцева недостатність були враховані.

Дослідники кажуть:

Ці форми пошкодження головного мозку, які ми досліджували, є важливими, адже вони мають значення не тільки для ризику інсульту, проте й для хронічного прогресивного когнітивного та рухового ускладнення. Проте є декілька шляхів інтерпретації цієї інформації: фрагментація сну може ускладнити циркуляцію крові у головному мозку, погана циркуляція крові в головному мозку у свою чергу може спричиняти фрагментацію сну, або ж обидва процеси можуть бути спричинені іншим фактором ризику.

Дослідження пропонує використовувати моніторинг сну для визначення пацієнтів з високим ризиком інсульту, проте подальші дослідження необхідні для прояснення того, де пошкодження кровоносних судин є наслідком чи причиною фрагментації сну.

Роль специфічних факторів у фрагментації сну, таких як апное та біологічні механізми, які лежать в їхній основі ще також невідомі.