
Коли ми в житті зустрічаємо тиск на роботі, проблеми з грошима чи складнощі у відносинах, більшість з нас певною мірою відчувають стрес. Насправді 75% з нас повідомляють про стрес від середнього до важкого рівня, який вони отримали протягом останнього тижня. Добре відомо, що стрес може викликати проблеми зі сном, головний біль, збільшувати ризик появи депресії. Проте у цій статті ми поглянемо на інші шляхи, якими стрес може завдати нам шкоди.
Національний Інститут Психічного Здоров’я (The National Institute of Mental Health) визначає стрес як «відповідь головного мозку на будь-які запити». Іншими словами, це те, як головний мозок реагує на певні ситуації чи події.
Важливо відмітити, що не будь-який стрес є негативним. Багато з нас уже напевно помічали, що у складних ситуаціях стрес дозволяв нам показувати кращі результати. Це є результатом відповіді «битись-чи-тікати», коли головний мозок визначає реальну загрозу та швидко виділяє гормони, які спонукають нас захищати себе від отримання шкоди.
Це трапляється коли відповідь битись-чи-тікати є значно сильнішою за ту проблему, що щойно постала, і це зазвичай трапляється, коли ми часто піддаємось впливу постійних загроз.
«Стрес зазвичай виникає, коли ми втрачаємо, або ж є загроза втраті, персональних, соціальних та матеріальних ресурсів, які необхідні нам. Тому, загроза нам, загроза нашій самооцінці, загроза нашому доходу, загроза нашому працевлаштуванню та загроза нашій сім’ї чи нашому здоров’ю.»
Несподіваний вплив стресу на здоров’я
Стрес значно пов’язаний з практично всіма захворюваннями. Стрес рідко є коренем захворювання, проте він взаємодіє з генетичним матеріалом та станом нашого тіла таким чином, що здатен прискорювати розвиток захворювання.
Деякі з найбільш відомих впливів на здоров’я включають проблеми зі сном, головний біль, хвилювання та депресію. Проте дослідники все частіше знаходять нові й нові шляхи, якими стрес може нашкодити нашому організму.
Здоров’я серця
Згідно Американській Організації Здоров’я Серця, стрес може впливати на поведінку так, що це негативно відобразиться на здоров’ї серця.
Чи приїжджали ви коли-небудь додому після складного робочого дня з пляшкою вина? Багато кому ця ситуація знайома.
У січні 2015 наукова спільнота повідомила про зв’язок між довгим робочим днем та зловживанням алкоголю, що на думку дослідників зумовлено думкою про те, що «алкоголь послаблює стрес, який спричинений тиском на роботів та умовами праці.»
Деякі з нас можуть палити у відповідь на стрес, в той час як інші надають перевагу їжі, що може призвести до ожиріння. Всі ці фактори, які сприяють погіршенню здоров’я серця, піднімаючи тиск крові та шкодячи стінкам артерій.
Також є свідчення того, що стрес може зменшити приток крові до серця – особливо у жінок. У дослідженні було виявлено, що серед пацієнтів з коронарним захворюванням серця, жінки із стресом мали втричі менший притік крові до серця.
Стрес також пов’язують зі збільшеним ризиком серцевого нападу. У 2012 році повідомили про те, що стрес може збільшити ризик серцевого нападу на 23%. Навіть після серцевого нападу, стрес може продовжувати негативно впливати на здоров’я. Одне з досліджень показало, що високі рівні психологічного стресу, що слідували серцевим нападам, викликали гірші показники щодо одужання пацієнтів.
Діабет
Ви можете бути здивовані тим, що стрес пов’язаний з діабетом. У січні минулого року було виявлено, що жінки з посттравматичним стресовим синдромом – станом, що зумовлений сильно стресовими подіями – більш схильні до появи діабету, в порівнянні з іншими.
Періоди стресу підсилюють виділення гормону кортизолу, який збільшує кількість глюкози у крові – можливе пояснення того, чому стрес пов’язаний із високим ризиком діабету.
Для людей, які вже мають діабет, стрес може ускладнити підтримку рівня цукру. Крім того, що стрес викликає виділення гормону, що піднімає рівень цукру в крові, пацієнти перестають турбуватись про власне здоров’я.
Хвороба Альцгеймера
У 2013 році було повідомлено про те, що високі рівні гормонів стресу у головному мозку мишей пов’язані з високим вмістом бета-амілоїдних хвостів – білків, які, як вважають вчені, відіграють роль в розвитку хвороби Альцгеймера.
У 2010 році було показано, що жінки, які мали або ж високий кров’яних тиск, або ж високий рівень кортизолу – обоє показників є симптомами стресу – були втричі більш схильні до розвитку хвороби Альцгеймера, в порівнянні з пацієнтами, яким не були притаманні ці симптоми.