
Новітній спосіб рахувати кількість білих клітин крові без аналізу крові, просто завдяки невеликому пристрою на пальці, був розроблений командою молодих біоінженерів. Технологія, що поєднує оптичні сенсори з алгоритмами, наразі має три прототипи у розробці призначені для пацієнтів з хіміотерапією, для того щоб вони могли слідкувати за станом своєї імунної системи в реальному часі. Також можна використовувати цей прилад для виявлення серйозних інфекцій.
Група молодих біоінженерів з різних країн розробляє портативний прилад, здатний підраховувати білі клітини крові в реальному часі, без потреби здавати кров для аналізу. Ця система включає в себе інноваційні оптичні сенсори, що здатні слідкувати за клітинами через мініатюрні лінзи. Цей прилад (запланована дата появи на прилавках: 2019 рік) може бути використаний для покращення лікування пацієнтів, імунна система яких послаблена після хіміотерапії, для попередження сепсису.
Загальна сума виділених коштів на розробку даної технології становить 400,000 євро. Новий прилад дозволить виміряти кількість білих клітин крові просто і безболісно. Схожим чином, як сьогодні діабетики використовують глюкометр для перевірки рівнів глюкози, пацієнти з хіміотерапією зможуть використати лейкометр у майбутньому для оцінки стану імунної системи.
Ця технологія відкриє можливість персоналізувати хіміотерапевтичне лікування відповідно до імунологічної відповіді кожного пацієнта. Для прикладу, у випадку пацієнтів з лімфомою та лейкемією, лікування не можу бути максимізоване для кожного індивідуально без врахування імунної системи. Ефективність лікування можу бути покращена за допомогою зменшення ризику розвитку серйозних інфекцій.
Інженери кажуть, що ідея з’явилась під час візиту до лікарні два роки тому. Дослідники зіткнулись з послабленням імунітету (низьким рівнем лейкоцитів) – основним побічним ефектом хіміотерапії, що призводить до розвитку інфекцій, госпіталізації, відстрочкою лікування та скорочення очікуваної тривалості життя.
Саме через це дослідники побачили потребу у створенні неінвазивного пристрою, що виявить лейкопенію швидше для попередження неприємних наслідків.
Експерти кажуть,що технологія включає в себе портативну оптичну систему, яке забезпечую необхідне світлове випромінювання та здатність робити знімки малих капілярів під шкірою на клітинному рівні. Отримані дані після цього аналізуються автоматизованими алгоритмами, що здатні виявити білі клітини крові та підрахувати їхню концентрацію. Ці алгоритми були запатентовані та представлені на щорічній міжнародній конференції у Мілані у серпні цього року.
Дослідники пояснюють, що пристрій розміщується на кінчику пальця, таким же способом як і пульсовий оксиметр, що використовують у лікарнях для вимірювання рівня кисню в крові. Завдяки маленьким лінзам, система робить знімки капілярів дуже близько до поверхні нігтьового ложа.
Випромінювання світла з певною частотою поглинається гемоглобіном еритроцитів, що не відбувається з лейкоцитами. Це означає, що лейкоцити ведуть себе як прозорі частинки, що рухаються по капілярам.
Проте обчислювальні алгоритми впізнають ці події та підраховують їх, що дозволяє виміряти їхню концентрацію в крові. На думку розробників цей портативний пристрій дасть змогу проводити дослідження вдома у майбутньому. Не буде потрібно витрачати час на дорогу до лікарні. У сільській місцевості, де доступ до центрів охорони здоров’я обмежений, або ж у країнах, що розвиваються, цей прилад принесе багато користі.