
Американська Асоціація Раку стверджує, що рак шийки матки стоїть на першому місці у списку основних причин смерті жінок в США. Проте завдяки тому, що більшість жінки регулярно проходять скринінг цього захворювання, кількість смертей за останні 40 років значно зменшилась.
Проте за приблизними оцінками, протягом останнього року було діагностовано 12,900 нових випадків раку шийки матки у США, та 4,000 смертей, які стали результатом розвитку цього захворювання. Зважаючи на велику кількість смертей, можна зробити висновок про те, що ще більше може бути зроблено для подолання раку.
Рак шийки матки формується у тканині матки – органу, що сполучає матку та піхву.
Є дві форми раку шийки матки. Перший тип – це сквамозний клітинний рак шийки матки. Це рак зовнішньої поверхні ектоцервіксу (ectocervix) – ділянки шийки матки, яка виступає у піхву.
Інша форма раку шийки матки називається аденокарцинома шийки матки. Це рак ендоцервіксу (endocervix) – внутрішньої поверхні шийки матки.
Згідно з Американською Асоціацією Раку, рак шийки матки найбільш характерний для жінок віком до 50 років, та рідко трапляється у жінок молодших за 20 років.
Ризик раку шийки матки
Національний Інститут Здоров’я зробив висновок про те, що більшість випадків раку шийки матки спричинені певними типами вірусу папіломи людини (HPV).
Національний Інститут Здоров’я зробив висновок про те, що більшість випадків раку шийки матки спричинені певними типами вірусу папіломи людини (HPV).
Дослідження показали, що факторами ризику раку шийки матки слугують родинна історія хвороб, паління, послаблена імунна система та довготривалий психічний стрес.
Дослідження також показало, що вживання оральних контрацептивів збільшує ризик раку шийки матки.
Ігнорування ознак раку шийки матки
Донедавна лікарі називали рак шийки матки «тихим вбивцею». Виявити рак шийки матки на його ранніх стадіях є складним завданням, оскільки ранні форми захворювання зазвичай не проявляють жодних симптомів.
Симптоми з’являються коли рак стає інвазивним; такі як кровотеча після сексуальних відносин, під час менопаузи чи між періодами, незвичайні виділення та/або біль під час сексу.
Враховуючи відсутність чи непомітність ранніх симптомів хвороби, це стає причиною, через яку жінки можуть не усвідомлювати, яке захворювання вони мають, або ж ігнорувати ознаки чи плутати симптоми з іншим захворюванням.
Важливість скринінгу раку шийки матки
Той факт, що рак шийки матки рідко проявляє будь-які симптоми на ранніх стадіях, свідчить про важливість регулярного скринінгу.
Існує два основні способи скринінгу раку шийки матки. Перший метод це цитологічні дослідження на водній основі (LBC).
Для цього лікар або медсестра вискоблює шийку матки за допомогою невеликої щітки для збору клітин. Після цього верхівка щітки від’єднається та консервується у рідині, перед тим як її відправлять до лабораторії для виявлення відхилень.
Другий скринінговий метод включає Pap-тест (Papanicolaou), тобто мазок на виявлення раку шийки матки. Цей метод потребує вискоблювання зовнішнього виступу шийки матки для зібрання зразків клітин. Після цього клітини аналізуються під мікроскопом.
Жінки віком від 30 до 65 років можуть обрати або ж Pap-тест кожні 3 роки, або ж комбінацію Pap-тесту та HPV-тесту (проводиться таким самим способом як і Pap-тест) кожні 5 років.
Завдяки посиленому використанню Pap-тесту, Американська Асоціація Раку зробила висновок, що у період 1955-1992 років, смертність внаслідок раку шийки матки зменшилась майже на 70% – тобто скринінг міг врятувати сотні та тисячі життів.