fbpx

Рак яєчників: ефективна імунотерапія


Рак яєчників: ефективна імунотерапія

На науковій зустрічі цього тижня дослідники повідомили про прогрес у розвитку імунотерапії проти раку яєчників. Проте вони також наголосили на основних труднощах, які залишилось подолати для розробки ефективного засобу лікування цього та інших видів раку, що мають тверді пухлини.

За приблизними прогнозами у США у 2017 році буде діагностовано 22,440 випадків раку яєчників, з яких 14,000 будуть мати летальні наслідки.

Рак починається у яєчниках – репродуктивних залозах жінок. Кожна жінка в нормі має 2 яєчники, що розташовані по обидва боки матки всередині тазу. Яєчники виробляють яйцеклітини, що переходять до матки через Фаллопієві труби. Якщо яйцеклітина була запліднена сперматозоїдом, з неї розвивається плід.

Науковці кажуть, що рак яєчників не є настільки поширеною формою раку, як інші види з твердими пухлинами, проте частка виживання низька а ймовірність рецидиву велика. Основною причиною може слугувати відсутність очевидних симптомів та запізніле діагностування.

Імунотерапія є відносно новою галуззю медицини, що показує багатообіцяючі результати стосовно лікування раку. Основним підходом є використання власної імунної системи для боротьби із захворюванням.

Перенесення Т клітин для пошуку пухлин

Нове дослідження зосередилось на пересадці Т клітин. У цьому підході клітини імунної системи – Т клітини – виділяються з кров’яного русла пацієнта, після цього клітини «тренують» для пошуку та знищення ракових клітин. Після розмноження таких клітин у лабораторії, вони повертаються до організму пацієнта. Інколи можуть використовуватись клітини донора.

Науковці дізнались, що клітини раку яєчників виробляють велику кількість двох білків – WT1 та мезотелін – та змогли навчити Т клітин шукати та вбивати клітини раку яєчників мишей та людини у лабораторних умовах.

Дослідники також помітили, що розроблені ними Т клітини значно збільшували виживання мишачої моделі раку яєчника. Дослідники кажуть, що в порівнянні з раком крові, значно важче використовувати Т клітини для лікування твердих пухлин, таких як рак молочної залози, яжчників, легень та підшлункової залози.

При лейкемії та лімфомі, розроблені Т клітини можуть бути введені прямо у кров’яне русло для пошуку раку крові. Проте для доступу до твердих пухлин, що приховані глибоко у тілі, можна зіткнутись з труднощами. Однією з таких проблем є мікрооточення пухлин – група не канцерогенних клітин, молекул та позаклітинного матриксу, що оточують пухлину.

Подолати мікрооточення пухлини

Науковці виділяють три основні перешкоди, що створює мікрооточення пухлини. По-перше, це клітини та білки у мікрооточенні пухлини, що надсилають сигнали Т клітинам «вимкнутись» або ж ігнорувати пухлину.

Другою проблемою є те, що рак яєчників та сусідні кровоносні судини відправлять Т клітинам сигнали до самознищення, що змушує їх чинити самогубство ще перед тим як вони атакують ракові клітини.

Третьою проблемою є нестача цукру в мікрооточенні пухлини, адже сама пухлина пожирає його для росту. Нестача цукру може погано вплинути на Т клітин, яким також потрібне «паливо» для руху та атаки.