Захворювання ясен пов’язане із раком стравоходу


Захворювання ясен пов’язане із раком стравоходу

У новому дослідженні, дослідники вперше висловили думку про те, що Porphyromonas gingivalis – бактерія, що спричиняє захворювання ясен, може бути чинником розвитку раку стравоходу.

Результати дослідження були опубліковані у виданні Infectious Agents and Cancer.

Згідно з Центром за Контролем та Попередженням Захворювань (CDC), кожного року, приблизно 15,000 американців зустрічаються з раком стравоходу – м’язова трубка, яка пересуває їжу від глотки до шлунку.

Внутрішня поверхня стравоходу складається з двох типів клітин, через що і розрізняють два типи раку стравоходу: езофагальна аденокарцинома та езофагальна сквамозна клітинна карцинома (ЕСКК). Саме другий тип є найбільш поширеним у розвинених країнах.

Відомі фактори ризику для розвитку раку стравоходу становлять: вплив хімічних речовин, раціон, спадковість та вік – всі фактори, які характерні і для інших типів раку.

Рак дуже важко виявити на ранніх стадіях. У багатьох пацієнтів рак розвивається швидко після діагностування, прогноз стає невтішним.

Для свого дослідження команда протестували зразки тканини від 100 пацієнтів з ЕСКК та 30 здорових пацієнтів ( контрольна група).

Бактерії були у 61% зразках канцерогенної тканини

Команда виявила, що P. gingivalis, була присутня у 61% зразках канцерогенної тканини та тільки у 12% прилягаючих тканин. У здорових людей не було виявлено бактерії взагалі.

Дослідники кажуть:

«Результати цього дослідження вперше прямо вказали на доказ того, що може бути новим фактором ризику для ЕСКК, в також можуть слугувати прогностичним біомаркером для цього типу раку.»

Науковці також відзначають, що якщо дані результати знайдуть підтвердження, це може означати, що знищення бактерій ротової порожнини може допомогти значно зменшити число хворих на ЕСКК.

Для виявлення P. gingivalis у зразках тканини, дослідники вимірювали експресію специфічного ферменту бактерій. Вони також взяли до уваги сліди ДНК бактеріальної клітини.

Науковцям вдалось виявити, що як ензим, так і бактеріальна ДНК, були у значно більшій кількості у канцерогенній тканині ЕСКК пацієнтів, в порівнянні з оточуючими тканинами.

Стала помітна також кореляція між кількістю бактерій та іншими показниками розвитку пухлини: розвиток канцерогенних клітин, метастазами ( швидкість та важкість) та загальною виживаність пацієнтів.

Серед можливих пояснень такого розвитку бактерій виділяють дві основні гіпотези: канцерогенні клітини є кращим поживним субстратом для бактерій, або ж бактерія якимось чином спричиняє розвиток раку.

Якщо ж правда на стороні другої гіпотези, тоді звичайне застосування антибіотиків може стати чудовим способом лікування та попередження розвитку захворювання. Інший підхід може включати використання генетичних технологій для таргетингу бактерії та знищення раку.

Дослідники так прокоментували результати:

«Якщо надалі наші знахідки знайдуть підтвердження, звичайне покращення гігієни ротової порожнини зможе зменшити ризик розвитку ESCC; виявлення P. gingivalis у зубному нальоті може допомогти виявити вразливих пацієнтів; а використання антибіотиків чи інших протибактеріальних стратегій може зупинити прогресію ЕСКК.»