Розсіяний склероз: пересадка стовбурових клітин заповільнює хворобу


Розсіяний склероз: пересадка стовбурових клітин заповільнює хворобу

Нове дослідження надало докази того, що трансплантування гематопоетичних стовбурових клітин, є ефективним для розсіяного склерозу, після виявлення того, як ця процедура зупинила прогресію захворювання на 5 років майже у половини пацієнтів.

Такі результати днауковці отримали відразу після іншого дослідження, що виявило успішне використання схожого лікування на невеликій групі пацієнтів з ремітуючою формою розсіяного склерозу.

Проте дослідники попередили, що наступні випробування необхідні для визначення ефективності та безпечності пересадки гематопоетичних стовбурових клітин, після того як невелика частка пацієнтів померла через 100 днів після лікування.

У даній терапії беруться власні клітини пацієнта. Після цього пацієнти проходить курс хіміотерапії для того щоб знищити всі хворі клітини.

Після цього клітини повертаються назад пацієнту у кров’яне русло, для того щоб відносити нормальний синтез клітин крові.

«Ми знали, що цей метод перезапускає імунну систему і він є досить ризикованим – проте ми не знали наскільки довго він буде приносити користь.»

Відсутність прогресії розсіяного склерозу протягом 5 років після лікування у 46% пацієнтів

Для свого дослідження науковці оцінили дані стосовно лікування у 13 країнах і виявили 281 пацієнта з множинним склерозом, які пройшли курс пересадки клітин протягом 1995-2006 років. З цих пацієнтів 78% мали прогресивну форму розсіяного склерозу.

Науковці оцінювали прогрес захворювання протягом 5 років після терапії за спеціально розробленою шкалою. 0 за цією шкалою означав відсутність проблем, 7 – потребу в інвалідному візку, а 10 – смерть від розсіяного склерозу. На початку дослідження середня оцінка пацієнтів становила 6.5.

Загалом дослідники виявили, що 46% пацієнтів відчували відсутність прогресії захворювання протягом 5 років після лікування.

Лікування несе невеликий ризик смерті

Поки ці результати дають надію на використання нової терапії для лікування розсіяного склерозу, команда відзначає смерть 8 пацієнтів протягом 100 днів після лікування.

Даний спосіб лікування включає агресивну хіміотерапію, що може значно послабити імунну систему та збільшити вразливість до інфекцій.

«У цьому дослідженні, що є найбільшим довготривалим спостереженням за цим методом лікування, ми показали, що можемо заморозити захворювання пацієнта – і попередити погіршення стану на 5 років.

Проте ми повинні враховувати, що цей спосіб лікування містить невеликий ризик смертності, а саме захворюванням не вбиває миттєво.»