Що зменшує ймовірність рецидиву?


Що зменшує ймовірність рецидиву?

Показники виживання для пацієнтів з раком молочної залози досить високі у порівнянні з іншими формами раку, проте рак може повертатись. Нове дослідження склало ключові рекомендації для пацієнтів, що подолали рак молочної залози, що допоможуть зменшити ризик рецидиву.

Основна частина випадків виявлення раку молочної залози відбувається на ранніх стадіях, що позитивно впливає на показники виживання хворих. Більше 90% пацієнтів з раком молочної залози знаходяться на ранній стадії розвитку захворювання, а 10-річна ймовірність виживання наразі становить 83%.

Проте у деяких випадках рак повертається, або ж у такій самій формі, або ж у більш агресивній, в порівнянні з первинною формою. Дослідження припускає, що загалом, майже у 30% жінок, у яких було діагностовано рак молочної залози на ранніх стадіях, можуть розвинутись метастази пізніше.

Нове дослідження вивчило деякі фактори способу життя, які впливають на ймовірність рецидиву.

Дослідження побудоване на метааналізі 67 статей, що у свою чергу вивчали декілька факторів щоденного життя, таких як фізичні вправи, підтримка ваги, раціон, паління, споживання алкоголю. Огляд описує вплив цих факторів на ймовірність рецидиву та підсумовує основні положення.

Фізичні вправи та підтримка ваги найбільш важливі для здоров’я

Незважаючи на те, що автори опублікували основні рекомендації пацієнтам, їх потрібно сприймати з обережністю і не вважати панацеєю для кожного випадку подолання раку молочної залози. Деякі форми раку молочної залози є особливо агресивними і можуть повертатись, не зважаючи на величезну кількість прикладених зусиль.

«Пацієнти не повинні думати, що неадекватні зміни способу життя призведуть до рецидиву»

З усіх розгляне них факторів, фізична активність та контроль ваги приносили найбільше користі в уникненні рецидиву раку молочної залози.

Дослідники коментують:

«З усіх факторів, фізична активність мала найбільш сильний ефект на розвиток раку. Набір ваги на більш як 10% від ваги тіла, збільшив смертність від раку молочної залози. Проте є причини слідкувати навіть за невеликим набором ваги, через негативний вплив на настрій та стан здоров’я.»

Жінки, що мають надлишкову вагу або ж мають ожиріння, мають найменші шанси на одужання. На противагу, жінки, що помірно займаються спортом – 30 хвилин фізичної активності щодня, 5 днів на тиждень, або ж 75 хвилин інтенсивних  щотижневих тренувань, зменшують ризик рецидиву раку молочної залози.

Раціон не мав впливу на ймовірність рецидиву раку молочної залози. Жодна дієта на змогла зменшити ймовірність рецидиву, і, за словами дослідників, вживання сої не шкідливе, а навіть навпаки – заміна білків м’яса на соєві може допомогти пацієнтам уникнути зайвих кілограм.

Вплив вітамінів, алкоголю та кидання палити

Метааналіз показав, що споживання вітаміну С на 15% зменшувало смертність від раку молочної залози. Проте автори цього дослідження пропонують перевірити це на клінічних дослідженнях.

Додаткове вживання вітаміну D може допомогти підтримувати міцність та щільність кісток, особливо після хіміотерапії та гормональних терапій.

Автори наполегливо рекомендують кидати палити, хоча встановити зв’язок між палінням та ймовірністю рецидиву не вдалось. Споживання алкоголю, якщо воно обмежене невеликими порціями, може зменшувати ризик рецидиву.