fbpx

Стовбурові клітини пропонують новий спосіб для відновлення зору


Стовбурові клітини пропонують новий спосіб для відновлення зору

Кількість людей, що втрачають зір через дегенерацію сітківки, стрімко зростає, а вирішити цю проблему не вдається. Проте нове дослідження у галузі стовбурових клітин є тим самим світлом в кінці тунелю.

Останні стадії дегенерації сітківки включають в себе такі стани як макулярна дегенерація та пігментний ретиніт. Це є найбільш частою причиною незворотної втрати зору та сліпоти у старших дорослих.

При цих захворюваннях зір поступово погіршується, оскільки ядерний шар світлочутливих фоторецепторних клітин в очах деградує.

Оскільки тривалість життя у Сполучених Штатах зростає, проблема деградації сітківки отримує все більше й більше уваги.

Для прикладу, кількість людей з макулярною дегенерацією у період 2000-2010 роки підстрибнула з 1.75 мільйона до 2.01 мільйона.

Незважаючи на те, що зовнішній шар сітківки не може бути відновлений, можливим шляхом вирішення цієї проблеми є заміна клітин.

Сітківка зі стовбурових клітин

Технології з заміни клітин є ще слабо розвиненими, проте вже дають надію.  На початку дослідження, науковці пересадили сітківку, вирощену зі стовбурових клітин, тваринам з останньою стадією деградації сітківки. Науковці виявили, що ці тканини можна примусити формувати зовнішній ядерний шар.

Це було значним кроком вперед, проте науковці не показали, чи пересадка клітин відновила зір. Їх останнє дослідження заповнило цю прогалину.

На першому етапі дослідження, науковці перепрограмували клітин шкіри дорослої миші для того, щоб вони поводились наче ембріональні стовбурові клітин. Ці клітини називаються індукованими плюрипотентними стовбуровими клітинами (іПСК). Наступним кроком стало перетворення цих клітин на клітини сітківки.

Як тільки іПСК біли імплантовані мишам з останньою стадією дегенерації сітківки, у них розвинулись та сформували фоторецептори. У свою чергу ці фоторецептори прямо пов’язані з сусідніми клітинами сітківки.

«Ми показали, що трансплантовані клітини утворили синапси. Ніхто дійсно не показав до цього часу, що трансплантовані стовбурові клітини відповідають на світло, тому ми зібрали дані, що підтверджують передачу сигналу до клітин господаря, які далі передають сигнал до головного мозку»

Перевірка відновленого зору

Для перевірки того, чи тварини відновили зір, дослідники помістили мишей до кліток, у яких були дві кімнатки. Підлога однієї з кімнат містила електроди, що дозволяю пропускати електричний імпульс у випадкових місцях. Перед електричним ударом з’являлось попереджувальне світло. Для уникнення електричного удару мишам було потрібно побачити світло та перебігти у сусідню кімнату.

Виявилось, що процедура з пересадки клітин допомогла відновити зір у більш як половини мишей з останньою стадією дегенерації сітківки. Такий успіх, за словами дослідників, може критись у виборі необхідних клітин для пересадки.

З отриманих даних стало відомо, що трансплантована сітківка могла відповідати на світло уже через місяці після пересадки, проте оскільки людській сітківці потрібно більше часу для дозрівання, може знадобитись 5-6 місяців для нормальної роботи сітківки.