fbpx

Цільнозернові прискорюють метаболізм, можуть допомогти скинути вагу


Цільнозернові прискорюють метаболізм, можуть допомогти скинути вагу

Цільнозернові повинні значно переважати у складі раціону над рафінованими зерновими, згідно з дослідженням, що було опубліковане у виданні American Journal of Clinical Nutrition. Цільнозернові збільшують спалення калорій, зменшивши кількість отриманих калорій при травленні, в той же час пришвидшуючи метаболізм.

Попередні дослідження виявили, що споживання великої кількості клітковини та цільнозернових може принести значну користь організму, наприклад допоможе покращити глікемічний контроль та інсулінову чутливість. Проте дослідники не згідні з тим, що клітковина та цільнозернові можуть допомогти контролювати вагу.

До групи зернових продуктів відносяться рис, жито, пшениця та гречка. Цільнозернові містять цільнозернове ядро; до них відносять коричневий рис, вівсянку, та цільнозернову муку. До рафінованих продуктів  відносять оброблені та перемолоті зерна з видаленими зародками та висівками для продовження терміну придатності. До рафінованих зернових відносять білий рис, білий хліб та білу муку.

Помел звільняє крохмаль від клітковини, заліза та вітаміну В. Не зважаючи на те, що вітамін В можна повернути до рафінованих зернових, клітковину зазвичай ніхто не повертає.

Науковці розпочали нове дослідження, що тривало більше 8 тижнів і в якому взяло участь 81 людина віком від 40 до 65 років. Вся їжа була надана учасниками науковцями і містила або ж цільнозернові або ж рафіновані зернові продукти. Учасникам було потрібно споживати тільки їжу, яку надавали науковці та повертати не використану їжу, а також підтримувати їх звичайні рівні фізичної активності.

Протягом перших двох тижнів учасники їли однин і той самий тип їжі; для кожного учасника було визначено необхідну кількість калорій. Учасників після цього випадково призначили до групи цільнозернових чи рафінованих зернових продуктів.

Різниця між двома дієта полягала, в основному, у вмісті клітковини. Тип їжі, структура страви, енергетична цінність та макронутрієнтний склад був однаковий у кожної групи.

Дослідники порівняли вплив цільнозернових та рафінованих зернових на метаболізм спокою та витрат на травлення, на додаток до того, наскільки ситими чи голодними почувались учасники.

Споживання клітковини з цільнозернових збільшувало витрати калорій

Результати показали, що група, яка харчувалась цільнозерновими мала підвищений базальний обмін та більші фекальні витрати енергії, у порівнянні з групою, яка харчувалась рафінованими зерновими. Більше того, збільшення витрат фекальної енергії спостерігались не через надлишок клітковини, а через вплив целюлози на здатність перетравлювати та засвоювати інші продукти.

Учасники, що споживали цільнозернові – у кількості, що не перевищували добову норму за вмістом клітковини – спалювали додаткові 100 калорій щодня, в порівнянні з учасниками, що споживали рафіновані зернові з такою ж кількістю клітковини.

«Додаткові спалені калорії у тих, хто споживав цільнозернові, були еквівалентні 30 хвилинам жвавої ходьби, або ж можливості насолодитись невеликим печивом щодня»